به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

گلدمن ساکس پیش بینی می کند؛ «سوپرسایکل» فلزات در راه است؟

پیش بینی رویایی گلدمن ساکس از آینده فلزات
پایگاه خبری فولاد ایران -  بورسان: گلدمن ساکس پیش بینی کرده است یک دوره رونق چشمگیر و طولانی در انتظار کامودیتی‌ها باشد. در حالی که تصور بسیاری آن است که احیای قیمت‌ها در بازار جهانی پس از کرونا V شکل بوده، این بانک عقیده دارد این تازه آغاز راه است و به لحاظ ساختاری بازار گاوی تا مدت‌ها ادامه‌دار خواهد بود. چراکه همان نیروهای بنیادی که حدود دو دهه قبل کامودیتی‌ها را وارد یک «سوپرسایکل» یا ابرچرخه کردند، می‌توانند بار دیگر نقش‌آفرین باشند.

سوپرسایکل چیست؟
سوپرسایکل را می‌توان روند صعودی در طیف گسترده از فلزات اساسی تعریف کرد که می‌تواند دهه‌ها به طول انجامد. در سال‌های ابتدایی قرن ۲۱، صنعتی شدن و شهرنشینی در بازارهای نوظهور، به ویژه چین، تقاضای فلزات را به طرز چشمگیری افزایش داد و تحولی شگرف در قیمت‌ها ایجاد کرد. مس از حدود ۲ هزار دلار در سال ۲۰۰۰ به بیش از ۱۰ هزار دلار در سال ۲۰۱۱ رسید. اما پس از آن، این ابرچرخه به دلیل وقوع بحران جهانی متوقف شد. صنعتی‌شدن آمریکا در اواخر قرن ۱۹ و دوره سازندگی پس از جنگ در اروپا و ژاپن در دهه ۱۹۵۰ هم دو نمونه بارز دیگر از چنین دوره‌هایی هستند. به نظر می‌رسد فصل مشترک تمام آن‌ها، بازیابی و افزایش محسوس تقاضا در یک دوره نسبتا کوتاه باشد.

۲ موتور رشد کامودیتی ها
اما در سال‌های اخیر چندان شنیده نشده که کسی در خصوص شکل‌گیری موج مشابهی صحبت کند و به گفته رویترز به همین خاطر است که پیش‌بینی گلدمن ساکس بااهمیت تلقی می‌شود. اما چرا وال استریت تصور می‌کند چنین دوره رونقی در راه است؟

استدلال این بانک جهانی بر پایه چگونگی احیای جهان پس از کرونا و با تاکید بر یک انقلاب صنعتی سبز و همچنین تمرکز سیاست‌ها بر نیازهای جامعه ساخته شده است.

با تعهد اخیر چین به قوانین محیط‌زیستی و قول بایدن برای بازگرداندن آمریکا به معاهده پاریس (پیمانی در خصوص تغییرات اقلیمی)، اقتصاد و کسب و کارها سریع‌تر به سمت سبز شدن حرکت خواهند کرد. به باور گلدمن ساکس چنین اتفاقی این پتانسیل را دارد که با افزایش مخارج سرمایه‌ای، تقاضای فلزات را شارژ کند. این امر نه تنها به طور مستقیم بر تقاضای فلزاتی همچون مس تأثیر خواهد گذاشت، بلکه تاثیر چند برابری در بازارهای کار و کشورهای تولیدکننده کامودیتی‌ها خواهد داشت.

در همین حال انتظار می‌رود اشتغال کامل و حمایت از خانوارهای کم‌درآمد بخش اصلی سیاست‌های پس از کرونا باشد. این سیاست‌های توزیعی، از آن جهت برای کامودیتی‌ها مثبت است که خانوارهای کم‌درآمد بیشتر تمایل دارند پول بیشتری را که دریافت می‌کنند، هزینه کنند و از این رو تقاضا بهبود خواهد یافت. همچنین افزایش دستمزدها منجر به ساخت بیشتر مسکن خواهد شد که هم فرآیند ساخت و هم لوازم خانگی به شدت به فلزات پایه وابسته‌اند.

پیش بینی قیمت مس
گلدمن ساکس انتظار دارد این رالی احتمالی، بیشتر مشابه رونق فوق‌العاده دهه ۱۹۷۰ باشد تا شبیه دوره کوتاه قبلی (سال‌های ۲۰۰۰). دیگر هسته اصلی استدلال این بانک، ناتوانی و عدم آمادگی عرضه برای پاسخگویی به هرگونه تغییر ساختاری در تقاضا است.

این موسسه به طور ویژه‌ای نسبت به چشم‌انداز مس خوشبین است و هدف ۱۲ ماهه ۹۵۰۰ دلار بر تنی را در نظر گرفته است؛ حتی با وجود آنکه که مس در حدود ۹ ماه اخیر یک رالی فوق‌العاده از حدود ۴۳۰۰ دلار تا ۸۱۰۰ دلار داشته است.

منبع: بورسان
۲۰ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۱۶
تعداد بازدید : ۳۵۲
کد خبر : ۵۶,۶۸۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید