به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

گزارش هفته 04 سال 2021

گزارش هفته 04 سال 2021
(شماره 554)

سنگ آهن
فولاد ایران: همانطور که انتظار می رفت قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین هفته گذشته نزولی بوده و  از 171 دلار به حدود 156 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. جو منفی بازار خریداران را عقب نشاند و تقاضا نبود. البته تا پایان هفته قیمت کمی بهبود داشته به 157.5 دلار رسید. برخی از فولادسازان چینی که تحت تاثیر حاشیه سود پایین عقب نشسته بودند با افت قیمت به بازار بازگشتند. در کوتاه مدت جو بازار همچنان منفی است. از 11 تا 17 فوریه چینی ها اغلب در تعطیلات سال نو هستند از این رو انتظار می رود بازار از هفته آینده راکد تر شود.
در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت ثبت شده سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد 120.5 دلار هر تن فوب و  سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران نیز 118.4 دلار هر تن فوب بود.

قراضه
فولاد ایران: هفته گذشته بازارهای قراضه نزولی بودند.  قیمت قراضه سنگین 20-80 وارداتی در ترکیه از 435 دلار به 414 دلار هر تن سی اف آر رسید. پایان هفته همه در انتظار روشن تر شدن روند بازار بودند و بسیاری خرید نکردند تا معاملات بیشتری نهایی شود و روند بازار روشن تر گردد.  
قراضه صادراتی سنگین کلاس 2 ژاپن  افت شدیدی داشته از 390 دلار به 341 دلار هر تن فوب رسیده است . متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا 38 دلار ارزان تر شده 417  دلار هر تن سی اف آر  شد. در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده 10 دلار افت داشته 449 دلار هر لانگ تن ثبت شد.

بیلت
فولاد ایران : بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته افت شدیدی داشت و بازار در ابهام بود. خریداران نیز اغلب سیاست انتظار در پیش گرفتند. متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس از 575 دلار به 565 دلار هر تن فوب رسید. مشخص نیست کف قیمت کجاست از این رو همه در انتظارند. برخی قیمت رایج بازار را 550 دلار اعلام می کردند.
 در ترکیه بیلت وارداتی از 590 دلار به 570 تا 580 دلار  هر تن سی اف آر رسید و بیلت صادراتی 600 تا 605 دلار هر تن فوب بود.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا قیمت بیلت وارداتی 10 دلار افت داشته 580 دلار هر تن سی اف آر شد.
همچنین به گزارش متال بولتن بیلت صادراتی ایران از  549 تا 565 دلار به 532 تا 540 دلار هر تن فوب رسید.
بیلت در بازار ایران

بیلت04


فولاد ایران : روند نزولی شمش کاملاً قابل پیش بینی بود به دو دلیل : اول افت قیمت در خارج، دوم که مهم تر است ضعف تقاضای مقاطع بود ولی تولید شمش به علت عرضه محدود اسفنجی و قطع برق پائین آمد و همین امر باعث افت قیمت ضایعات هم شده است.

مقاطع
فولاد ایران :هفته گذشته قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس از 660 دلار به 645 دلار هر تن فوب کاهش داشت. افت قیمت قراضه بازار را نزولی کرده است. البته عرضه کننده ها به امید بهبود اوضاع بازارها  پس از تعطیلات فوریه در چین عجله ای در فروش ندارند و خریداران نیز منتظر افت قیمت بیشتر نشسته اند.
در چین قیمت میلگرد صادراتی 5 دلار ارزان تر شده به 635 دلار  هر تن فوب رسید. میلگرد صادراتی ترکیه 625 دلار هر تن فوب و در ثبات بود.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز میلگرد از 655 دلار به 635 دلار هر تن سی اف آر کاهش قیمت داشت.
همچنین در بازار  داخلی اروپا میلگرد 625 یورو  هر  تن درب کارخانه  و در ثبات بود. در بازار امریکا نیز میلگرد در 782.5 دلار هر شورت تن درب کارخانه باقی ماند.
مقاطع در ایران

میلگرد04

فولاد ایران:  قیمت میلگرد افت محدودی داشت. موجودی کارخانه ها پائین آمده و قیمت ها هم در شرایطی نیست که بیش از این کاهش یابد مگر آنکه قیمت شمش پائین بیاید میلگردهای عرضه شده در بورس به علت چشم انداز مبهم آنها با استقبال خریداران روبرو نشد .


تیرآهن04


فولاد ایران: روند نزولی قیمت تیرآهن در هفته گذشته دنبال شد ، ضعف تقاضا و ابهام در آینده آن به این روند دامن زد.

ورق
فولاد ایران:  ورق گرم صادراتی سی آی اس در هفته ای که گذشت در راستای افت قیمت سایر محصولات فولادی از 765 تا 780 دلار به 745 تا 760 دلار  هر تن فوب کاهش داشت.
متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین 642 دلار هر تن فوب ثبت شد که رشد جزیی 2 دلاری داشت.
در ترکیه ورق گرم وارداتی تا 15 دلار ارزان تر شده 750 دلار هر تن سی اف آر شد. ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا نیز  675 دلار هر تن سی اف آر و در ثبات ماند.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم تا 3 یورو رشد داشته 716 یورو هر تن درب کارخانه شد. در بازار امریکا ورق گرم  از 1091 دلار به 1135 دلار هر شورت تن درب کارخانه  رسید.
همچنین هفته گذشته اسلب صادراتی ایران از 625 تا 639 دلار به 615 دلار هر تن فوب کاهش داشت. اسلب سی آی اس از 675 تا 695 دلار به 635 تا 640 دلار هر تن فوب رسید.
ورق در بازار ایران

سیاه04

فولاد ایران:  ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول روز شنبه در اصفهان 210000 ریال قیمت داشت ولی تا آخر هفته به 204000 ریال رسید. دیگر اقلام مبارکه با کاهش قیمت روبرو شد، پائین آمدن قیمت پایه ورق های مبارکه در بورس همراه با ضعف تقاضا به این امر دامن زد. با توجه به روند نزولی قیمت در بازارهای جهانی کاهش قیمت پایه در بورس دور از انتظار نیست.

اکسین04

فولاد ایران:  ورق اکسین روند نزولی آرامی داشت. علیرغم آنکه بازار مصرف آن در هفته قبل رونق نسبی داشت ولی امیدواری به شروع فروش اکسین در روزهای آینده باعث شد فروشنده ها به بازار برگردند. کاهش قیمت پایه تختال در بورس هم در این مورد تاثیر گذار بود.


کاویان04


فولاد ایران: ورق کاویان ، کاهش قیمت تختال در بورس به روند نزولی قیمت این کالا منتهی شد.

روغنی04


فولاد ایران:  ورق سرد، افت نسبی قیمت این کالا متاثر از ضعف تقاضا و کاهس قیمت پایه در بورس بود.

گالوانیزه04


فولاد ایران:  ورق گالوانیزه ، پائین آمدن قیمت ورق گرم و کاهش تقاضا باعث افت قیمت شد.

تحلیل هفته :
فولاد ایران:  در شرایط فعلی تقاضا در بخش محصول نهائی به حداقل خود رسیده است اما آنچه باعث شده قیمت ها بطور ناگهانی و شدید ریزش نداشته باشند مساله عرضه است که به علت قطع برق و گاز بخصوص در مورد آهن اسفنجی و شمش دچار وقفه گردیده است .
بازارهای جهانی هم با روند نزولی قیمت روبرو هستند طبعاً این امر روی تقاضای صادراتی اثر منفی می گذارد ولی دو نکته حائز اهمیت است.
اول رکود بازار داخلی صادرات را توجیه پذیرتر می کند بنابراین با یک فاصله زمانی کمبود تقاضای داخلی با صادرات جبران می شود.
دوم مساله عرضه سنگ آهن در بورس کالاست که اهمیت زیادی دارد. سنگ اهن حداقل 11 درصد قیمت شمش را به خود اختصاص می دهد کیفیت سنگ اهن عرضه شده در بورس از نوع مطلوب است. نحوه فروش حراج باز است بنابراین در اولین قدم قیمت پایه سنگ اهن مشخص خواهد شد. اگر سنگ اهن در همین قیمت پایه معامله شود، عملاً قیمت پایه عرضه شمش در بورس مشخص می گردد. بنابراین تولیدکنندگان شمش با استناد به این معامله از روش های موجود برای تعیین قیمت شمش مثل درصدی از قیمت سی آی اس رها می شوند و فرمول قیمت گذاری در ماههای آینده تغییر خواهد کرد که می تواند قیمت فروش سنگ آهن در بازار داخلی باشد و یا قیمت صادراتی آن. چنانچه سنگ آهن معامله نشود یا قسمتی از آن معامله شود الباقی بدون خریدار بماند دلیل محکمی برای توجیه صادرات سنگ آهن و به دنبال آن گندله و اهن اسفنجی خواهد بود. تداوم این روش باعث اتصال قیمت محصول به مواد اولیه است بنابراین پایه های قیمت گذاری در بورس تغییر خواهد کرد البته کمی زمان می برد.
در بودجه جدید بخش فولاد به عنوان بخش درآمد زا و ارز آور در نظر گرفته شده بنابراین سیاست دولت افزایش صادرات و کسب مالیات از صادرات است طبعاً قیمت پایه از این امر متاثر خواهد شد در کنار آن افزایش قیمت دستمزد ، آب، برق، گاز و به دنبال آن کرایه حمل است. تمام این عوامل نشان می دهد قیمت ها در فصل اول سال آینده با امروز کاملاً متفاوت خواهد بود و با توجه به افزایش هزینه ها قیمت تمام شده در سال آینده بالاتر از امسال می گردد. بنابراین بی دلیل نیست که معامله سنگ آهن روز شنبه یک اتفاق بسیار مهم است چه فروش صورت بگیرد و یا با عدم استقبال روبرو شود، تاثیر آن در ماههای آینده سمت و سوی بازار فولاد را روشن خواهد کرد.
بازار داخلی امروز بیشتر متوجه مسایل سیاسی و نرخ ارز است به همین دلیل با توجه به نبود تقاضا متوقف مانده است.
سوال اینست روزی که بازار امیدوار می شود و برمی گردد آیا قیمت پایه عرضه همین است یا به نرخ های جهانی که حداقل 13 درصد بالاتر است صعود کرده.


بازار جهان: م. تابان شمال
بازار ایران: م.چیت ساز
پایگاه خبری فولاد ایران

۱۱ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۱۲
تعداد بازدید : ۴۵۰
کد خبر : ۵۶,۸۴۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید