به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

منطقه تجاری آزاد آفریقا تغییر دهنده بازی جهانی

پایگاه خبری فولاد ایران - منطقه تجارت آزاد قاره آفریقا از اول ژانویه آغاز به کار کرد. در حال حاضر، آفریقا فقط 2 درصد تجارت جهانی را تشکیل می دهد و فقط 17 درصد از صادرات آفریقا در داخل قاره است در حالی که 59 درصد برای آسیا و 68 درصد برای اروپا است. بنابراین پتانسیل تحول در سراسر آفریقا قابل توجه است. پیمان تجارت آزاد قاره آفریقا بزرگترین منطقه تجارت آزاد در جهان را در مقیاس کشورهای شرکت کننده ایجاد می کند. با اتصال 1.3 میلیارد نفر در 55 کشور با تولید ناخالص داخلی به ارزش 3.4 تریلیون دلار، این پیمان در شرایطی صورت می گیرد که بیشتر کشورهای جهان از همکاری و تجارت آزاد دور شده اند. هدف این توافق نامه کاهش کلیه هزینه های تجاری و امکان همکاری آفریقا در زنجیره های تأمین جهانی است. این قرارداد 90 درصد تعرفه ها را حذف می کند، بر موانع برجسته غیر تعرفه ای تمرکز می کند و یک بازار واحد با جابجایی آزاد کالا و خدمات ایجاد می کند. کاهش رویه های گمرکی سود قابل توجهی به همراه خواهد داشت. فراتر از تجارت، این پیمان همچنین به جنبش افراد و نیروی کار، رقابت، سرمایه گذاری و مالکیت معنوی نیز می پردازد.


به گزارش فولاد ایران، برای غلبه بر بسیاری از چالش های فعلی و ایجاد بازده بهتر در پی  کرونا اکنون زمان تجارت و همکاری بیشتر است. اما در صورت اجرای کامل، این توافق نامه جدید چه نتیجه ای برای آفریقا و جهان به همراه خواهد داشت؟


1.    قرارداد تجارت آزاد قاره آفریقا به میزان قابل توجهی فقر را کاهش می دهد.
 براساس گزارش اخیر بانک جهانی، این پیمان موجب افزایش 7 درصدی درآمد منطقه یا 450 میلیارد دلار، سرعت رشد دستمزد زنان و نجات 30 میلیون نفر از فقر شدید تا سال 2035 خواهد شد.


2.    نتایج مثبت اقتصادی بسیار متنوع
تنوع در صادرات، تسریع رشد، ادغام رقابتی در اقتصاد جهانی، افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی، افزایش فرصت های شغلی و درآمد و گسترش شمول اقتصادی تنها چند مورد از نتایج مثبت اقتصادی است که این پیمان می تواند به همراه داشته باشد. تخمین زده می شود که این توافقنامه صادرات آفریقا را 560 میلیارد دلار افزایش دهد.


3. دستاورد پیمان تجارت آزاد قاره آفریقا برای زنان
پیمان تجارت آزاد قاره آفریقا به وضوح بر بهبود زندگی زنان تمرکز دارد. طبق اظهار کمیسیون اقتصادی آفریقا، زنان حدود 70 درصد از بازرگانان غیر رسمی مرزی در آفریقا را تشکیل می دهند. از طریق چنین کاری، زنان ممکن است در معرض آزار، خشونت، مصادره کالا و حتی زندان باشند. کاهش تعرفه تحت این پیمان زنان بازرگان غیررسمی را قادر می سازد از طریق کانال های رسمی فعالیت کنند و از این طریق حمایت بهتری خواهند شد. بعلاوه، یک بخش تولیدی در حال رشد فرصتهای شغلی جدیدی به ویژه برای زنان فراهم خواهد کرد.


4.    یکپارچگی تجارت
پیمان تجارت آزاد قاره آفریقا  فرصتی را برای ارتقا حکمرانی خوب هم در سطح جهانی و هم در آفریقا از طریق مفهوم "یکپارچگی تجارت" به عنوان راهی برای اطمینان از قانونی بودن سیستم تجارت جهانی ارائه می دهد. شیوع کالاهای غیرقانونی و کلاهبرداری های تجاری در بیشتر مناطق تجارت آزاد، درآمد دولت ها را کاهش می دهد و اکنون لازم است بیش از هر زمان دیگری این امور پیگیری شود.


5.    جبران اثرات منفی کرونا
پیش بینی می شود کرونا در سال 2020 تا 79 میلیارد دلار در آفریقا زیان داشته باشد. گروه بانک توسعه آفریقا تخمین می زند که آفریقا ممکن است در سال 2020 از 145.5 میلیارد دلار (پایه) تا 189.7 میلیارد دلار متحمل ضرر شود. پیمان تجارت آزاد قاره آفریقا فرصتی کوتاه مدت برای کشورها فراهم می کند تا بازسازی شوند و اثرات کرونا را تسکین دهند. در بلند مدت نیز، این پیمان مقاومت قاره را در برابر شوک های آینده افزایش می دهد.


6.    مزایای همکاری برای جهانیان
در سراسر جهان، کشورها در کنار رویگردانی از همکاری جهانی، رهبری و اقدامات جمعی، توافق نامه های تجاری و ادغام اقتصادی را زیر سوال می برند. پویایی های سیاسی باعث ایجاد اصطلاحات کوتاه مدت، قطب بندی و جدایی طلبی می شوند و این دقیقاً همان چیزی است که پیمان تجارت آزاد قاره افریقا نشان می دهد. در حالی که جهان به یک جهت می چرخد، اتحادیه آفریقا با تعمیق روابط در سراسر قاره در جهت دیگر حرکت می کند. در عین حال، ما نمی توانیم چالش های قابل توجهی را که هنوز وجود دارند، فراموش کنیم. این توافق نامه تحول اقتصادی را تسریع می کند و به آفریقا کمک می کند تا از میراث استعمار فرار کند.


منبع: مجمع جهانی اقتصاد
ترجمه: ف. اسکندرخو

۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۳:۲۲
تعداد بازدید : ۳۴۶
کد خبر : ۵۶,۹۶۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید