به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

اقتصاد خسته

پایگاه خبری فولاد ایران - کرونا وحشتناک و خسته کننده است و این خستگی و بی حوصلگی در حال شکل دادن روند خرید و میزان بهره وری مردم است.


به گزارش فولاد ایران، مارک هاوکینز، جامعه شناس، می گوید روشهای زیادی برای ارزیابی چگونگی تأثیر ویروس کرونا در اقتصاد وجود دارد. این بیماری همه گیر بازار کار را از بین برده و نرخ بیکاری را در ژانویه به 6.3 درصد رسانده است، تقریبا دو برابر سال قبل. محدودیت در فعالیت ها باعث شد آمریکایی ها پول کمتری خرج کنند و نرخ پس انداز را به اوج خارق العاده برسانند. با فرار مردم به مکانهایی با فضای بیشتر و تعداد کمتر، قیمت مسکن افزایش یافت. یکی دیگر از راه های تأثیر این بیماری در اقتصاد، خسته کردن مردم است. با محدود کردن مشارکت های اجتماعی، فعالیت های اوقات فراغت و مسافرت، کرونا بسیاری از مردم را مجبور کرده زندگی بدون سر و صدا و یکنواخت روزمره ای داشته باشند که نتیجه آن یک احساس مشترک "بی حوصلگی" است، احساسی که در حال شکل دادن به آنچه است که ما انجام می دهیم و آنچه خریداری می کنیم و حتی میزان تولید ماست.


به گفته کارشناسان، اینکه مردم چگونه پول خرج می کنند بازتاب وضعیت عاطفی آنها است. شاخص اطمینان مصرف کننده یک شاخص اقتصادی است که تا حدی خوش بینی نسبت به آینده را ارزیابی می کند. معیار مرتبطی که ممکن است به پیش بینی نوسانات بازار یا روند بهبود کمک کند، شاخص بی حوصلگی است.


اما خانم بک ویکس، به عنوان مشاور ارشد تیم اقتصاد رفتاری دولت استرالیا و از بنیانگذاران یک برنامه علوم رفتاری، می گوید: تحقیقات نشان داده است که سرگردانی ذهنی و فعالیتی که در طی دوره های خستگی رخ می دهد، می تواند منجر به بهره وری بیشتر شود. خانم ویکس اظهار می کند "حتی در آن لحظات که قبلاً حوصله مان سر رفته بود، اغلب اتفاقات زیادی می افتاد که ما نمی فهمیدیم. با این وجود، کسالت همه گیر می تواند یک راه جهت گیری مجدد اقتصاد باشد. سندی مان، روانشناسی که کتابی به نام "علم خستگی" نوشته است، معتقد است کسالت می تواند افراد و مشاغل را به سمت خلاقیت بیشتر سوق دهد. او می گوید "بی حوصلگی ما را مجبور می کند که متفاوت فکر کنیم زیرا این کاری است که ما وقتی وقت تفکر داریم، انجام می دهیم".


منبع: نیویورک تایمز
ترجمه: ف. اسکندرخو

۴ اسفند ۱۳۹۹ ۱۲:۲۳
تعداد بازدید : ۳۴۳
کد خبر : ۵۷,۰۴۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید