به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

رقابت رشد امریکا با چین

پایگاه خبری فولاد ایران - طی دهه های متوالی، اقتصاد چین بسیار سریعتر از اقتصاد آمریکا رشد کرده است. این روند احتمالاً در سال 2021 شکسته خواهد شد زیرا  بهبودی ایالات متحده از بیماری کرونا سرعت گرفته است. با سرعت گرفتن طرح واکسیناسیون و تصویب بسته محرک 1.9 تریلیون دلاری واشنگتن، اقتصاددانان به سرعت پیش بینی های رشد در ایالات متحده را ارتقا می بخشند.

گلدمن ساکس رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در سال 2021 را 6.9 درصد اعلام کرده که سریعترین رشد از سال 1984 است. مورگان استنلی حتی پیش بینی رشد 7.3 درصد را اعلام کرده است. با این تفاسیر، امریکا می تواند از هدف 6 درصد رشد اقتصادی چین پیشی بگیرد. از همه مهمتر، برآورد رشد 8.4 درصدی وال استریت برای روند رشد ایالات متحده است که فاصله زیادی با پیش بینی رشد اقتصادی چین دارد. همه اینها بدان معناست که رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده می تواند حتی از چین بالاتر برود که یک موفقیت چشمگیر خواهد بود زیرا ایالات متحده اقتصادی بسیار بالغ تر از چین است. مورگان استنلی پیش بینی می کند نرخ بیکاری ایالات متحده در پایان سال جاری به زیر 5 درصد و در پایان سال 2022 به زیر 4 درصد برسد.


به گزارش فولاد ایران، چین از سال 1976 هر سال ایالات متحده را شکست داده است. آخرین باری که نرخ رشد دو کشور حتی تا حدی نزدیک شده بود، در زمان رونق اینترنت بود. طبق گزارش بانک جهانی، در سال 1999، اقتصاد خروشان آمریکا 4.8 درصد و چین 7.7 درصد رشد کردند. آمارهای بانک جهانی نشان می دهد که ایالات متحده از سال 1976 تاکنون از سرعت رشد تولید ناخالص داخلی چین پیشی نگرفته است. در سال 2010، همزمان با بازگشت از رکود اقتصادی، رشد 10.6 درصدی تولید ناخالص داخلی چین چهار برابر رشد ایالات متحده بود. و در سال 2019، قبل از کرونا، چین با سرعت تقریباً سه برابر ایالات متحده رشد کرد.


البته افزایش رشد ایالات متحده تنها یک پیش بینی است. به مشکل برخوردن توزیع واکسن می تواند بهبودی اقتصادی ایالات متحده را دچار چالش کند و یا بروز انواع جهش یافته ویروس کرونا. توجه به این نکته مهم است که رقابت ایالات متحده با چین در سال جاری، احتمالاً دوامی نخواهد داشت. اقتصاد چین بسیار جوان تر و دارای مزایای جمعیتی و بهره وری است که منجر به رشد سریع تر در میان مدت و بلند مدت می شود.  


منبع: CNN
ترجمه: ف. اسکندرخو

۲۳ اسفند ۱۳۹۹ ۱۲:۱۲
تعداد بازدید : ۳۲۹
کد خبر : ۵۷,۱۶۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید