به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

به زودی، ضربه سونامی فولاد در آسیا

به زودی، ضربه سونامی فولاد در آسیا

 

پایگاه خبری فولاد ایران - به زودی آسیا به دلایل زیر دچار یک سونامی فولاد خواهد شد: 

1-   کاهش تخفیف های صادراتی چین


کاهش تخفیف صادرات چین، از 13 درصد به 9 درصد، احتمالاً قیمت ها را در ماه های آینده بالاتر نگه می دارد. این بازرگان ویتنامی گفت: "اثرات این اقدام در حال حاضر نیز قابل مشاهده است، هرچند هند تنها تامین کننده ورق گرم ویتنام است." خریداران ویتنامی چاره ای جز رزرو محموله های ورق گرم از فولادسازان بزرگ هند در غیاب چین ندارند، زیرا فولادسازان چینی در مورد تحویل محموله های صادراتی قبل از تغییرات اخیر که گفته می شود از اول آوریل برای تمام محصولات فولادی اعمال می شود، مردد هستند. فولادسازان هندی مشتاقانه از این فرصت استفاده می کنند و قیمت های پیشنهادی خود را با توجه به تقاضای شدید خریداران منطقه افزایش می دهند. طبق گزارش یک فروشنده هندی :"چاره ای جز کاهش شکاف قیمت بین آسیا و اروپا نیست، به ویژه با وجود خریداران اروپایی که مایل به پیش پرداخت جهت واردات ورق گرم هستند". خریداران در شمال اروپا ورق گرم را با قیمت 770 تا 800 یورو (903-943 دلار) به ازای هر تن سی اف آر خرید کرده اند، در حالی که خریداران ویتنام با قیمت 805 دلار به ازای هر تن سی اف آر با حدود 103 تا 138 دلار اختلاف قیمت، خرید می کنند. همچنین به دلیل احتمال کاهش تخفیف، هیچ نوع محصول مفتول یا پیشنهاد دیگری از چین ارائه نشده است. این در حالی است که کارخانه های چینی بیش از 700 دلار برای صادرات هر تن میلگرد به سنگاپور در نظر گرفته اند.

2-   افزایش کرایه حمل


فروشندگان چینی با توجه به تغییرات قریب الوقوع صادراتی، برای رزرو کشتی جهت حمل محموله های خود هجوم آورده اند که این امر باعث افزایش کرایه حمل است. یک منبع کره ای اظهار کرد: "نرخ کرایه آنقدر افزایش یافته که رسیدن به قیمت نهایی بر اساس سی اف آر برای معاملات ورق گرم  بسیار دشوار است". وی گفت: در حال حاضر کرایه حمل حدود 60 تا 80 دلار به ازای هر تن برای حمل ورق گرم از کره جنوبی به آسیای جنوب شرقی است. به این ترتیب، قیمت تمام شده کارخانه های فولاد کره جنوبی برای هر نوع ورق گرم در حدود 860 تا 880 دلار به ازای هر تن سی اف ای جنوب شرقی خواهد بود". 
مسدود شدن کانال سوئز نیز شایعاتی درباره افزایش نرخ حمل در سراسر جهان به وجود آورد. یک تاجر قراضه آهنی در شرق آسیا گفت: "من انتظار دارم که کرایه حمل در سه ماهه دوم و سوم سال 2021 بالا بماند. شرکت های حمل و نقل در حال حاضر شروع به افزایش کرایه می کنند زیرا جریان تجارت جهانی کانتینر نیز در این بین دچار چالش هایی شده است". 

3-   محدودیت های تولید تانگشان


انتظار می رود محدودیت های تولید یک ساله برخی فولادسازان به دلایل آب و هوایی، قیمت فولاد در چین را برای بقیه سال 2021 بالا نگه دارد. تولید ورق گرم در شهر تانگشان پس از آنکه دولت به تولید کنندگان داخلی دستور قطع تولید داد، حدود 30 درصد کاهش یافته است. در 19 مارس، دولت محلی تانگشان به هفت سازنده فولاد، از جمله شرکت ورق ضخیم و متوسط تانگشان و گروه آهن و فولاد هبی دستور داد که تولید خود را از 20 مارس تا پایان ژوئن به نصف و از 1 ژوئیه تا 31 دسامبر تا 30 درصد تولید را کاهش دهند. به شانزده کارخانه دیگر نیز دستور داده شده است که از 20 مارس تا 31 دسامبر 30 درصد تولید را کاهش دهند. پس از آنکه فعالان بازار احساس کردند که عرضه بیشتر محدود می شود، قیمت ورق گرم 140 تا 150 یوان در هر تن افزایش یافت. قیمت شمش فولادی در بازار داخلی چین که در اول مارس 4.270 یوان در تن بود با 510 یوان افزایش در 29 مارس به 4.780 یوان در هر تن رسید. نوردکاران نیز از این بازار بی بهره نیستند و درحالیکه عرضه کم است، تقاضای ثابت برای بیلت دارند. با این حال، یک تحلیلگر گفت: "ممکن است به دلیل سود زیاد حدود 1000 یوان در هر تن، عرضه بیلت تانگشان افزایش یابد." 

4-   کمبود سنگ آهن


مسائل عملیاتی و باران های شدید در برزیل بر حمل و نقل سنگ آهن تأثیر می گذارد و از قیمت های بالاتر برای سنگ آهن 65 درصد پشتیبانی می کند. یک منبع در سنگاپور گفت که بارندگی های فصلی در برزیل بر میزان حمل سنگ آهن به بنادر تأثیر گذاشته و مقدار حمل سنگ آهن با کیفیت بالای کاراجاس را کمتر کرده است. قیمت سنگ آهن با توجه به قیمت بالای محصولات فولادی، می تواند همچنان بالا بماند. وی افزود: "ما اخیراً روند صعودی قراردادهای مبادله سنگ آهن 65 درصد و 63 درصد را در بورس سنگاپور شاهد هستیم. محدودیت های تولید در تانگشان به دلیل قوانین کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، تقاضا برای کنسانتره سنگ آهن را علیرغم کاهش کلی قیمت سنگ آهن، افزایش داده است". بهبود تقاضا در اروپا، ژاپن و کره جنوبی، عرضه سنگ آهن به چین را محدود کرده است. گفته می شود افزایش محدودیت های انتشار گازهای گلخانه ای در مورد تولید کنندگان فولاد در تانگشان، مصرف مواد اولیه فولادی در سایر نقاط را افزایش خواهد داد.

5-   کمبود ذغال کک


ذخایر داخلی و وارداتی کک به طور فزاینده ای در چین محدود شده و باعث بالا رفتن قیمت این محصول شده است. طبق اظهار منابع، از اواسط ماه مارس صادرات ذغال کک از مغولستان به چین به دلیل افزایش موارد ابتلا به کرونا در این کشور، به شدت کاهش یافته است. گفته می شود تعداد کامیون های ذغال کک که روزانه از مغولستان به چین می رفتند تا 25 مارس از میانگین ماهانه 331 کامیون فقط به 30 کامیون در روز رسیده است. مغولستان پس از استرالیا با تأمین 24.21 میلیون تن، دومین تامین کننده بزرگ ذغال کک به چین در سال 2020 بود. بازرسی ایمنی ماه مارس در استان شانکسی چین نیز روند کمبود عرضه را بدتر کرد. دولت چین در 16 مارس گفت که در طول سال 2021 بازرسی ایمنی منظم در 21 معدن ذغال سنگ انجام خواهد داد. قیمت ذغال کک شانکسی تحویل تانگشان 1،315 تا 1،690 یوان در هر تن در 29 مارس بود، در حالی که هفته قبل 1300 تا 1665 یوان در هر تن بود. در عین حال،، عرضه زغال کک از آمریکای شمالی به بازار چین محدود شده زیرا بیشتر حجم این محصول به قرارداد مدت دار با خریداران در سراسر جهان اختصاص یافته هرچند علاقه به کک آمریکای شمالی به دلیل تقاضای ضعیف کارخانه های تولید فولاد در جنوب چین ضعیف بوده است.


منبع: Fastmarkets
ترجمه: ف. اسکندرخو

۱۱ فروردین ۱۴۰۰ ۱۲:۲۸
تعداد بازدید : ۱۳۰
کد خبر : ۵۷,۲۲۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید