به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

طرح مشاغل سبز، برنامه زیربنایی بایدن

"هنگامی که پول را به کار می اندازید، مشاغل ایجاد می شوند"

پایگاه خبری فولاد ایران - مایکل موریس، مدیرعامل وقت شرکت برق اوهایو برای حفاظت از محیط زیست و کاهش آلاینده های نیروگاه ها این جمله را بیان کرد و خواستار ساخت نیروگاههایی با آلایندگی کمتر ضمن ایجاد مشاغل جدید در زمینه توسعه انرژی پاک شد. اما موریس می گوید آیا سرمایه گذاری بیشتر باعث ایجاد شغل بیشتر می شود؟


آنچه مسلم است این است که از زمانی که اقتصاد به آرامی از رکود بزرگ خارج شد، سطح اشتغال کامل نبوده است. اقتصاد بار دیگر با اشتغال کامل فاصله گرفته و همین امر طرح نجات 1.9 تریلیون دلاری آمریکا که ماه گذشته تصویب شد را مهم تر کرده و تصویب فوری بسته زیرساختی و صرف هزینه لازم را ضروری تر می کند. مشاغل همواره مرتبط با محیط زیست بوده اند. وقتی برای محافظت از جغد خال خالی شمال نمی توان یک درخت را قطع کرد، قطع کننده درخت بی کار است. اما مسئله تغییرات آب و هوایی متفاوت است. همانطور که محدودیت سال گذشته کرونایی به وضوح نشان داد، کاهش دی اکسید کربن به معنای توقف فعالیت اقتصادی نیست. حتی این محدودیت ها تقریباً در آوریل گذشته فقط میزان انتشار CO2 را در مقایسه با سطح 2019 حدود 17 درصد در روز کاهش داد، یعنی حدود 7 درصد برای کل سال. هدایت مجدد نیروهای بازار به سمت اقتصاد بدون کربن، به معنای فعالیت اقتصادی بیشتر و مشاغل بیشتر است، نه کمتر.


البته همه مشاغل به همان صورت گذشته باقی نخواهند ماند. به عنوان مثال، در برنامه زیربنایی بایدن برای حدود 130 هزار شغل در صنعت نفت، ذغال سنگ و گاز هزینه می شود و تأمین یک گزینه مناسب برای جایگزین کردن این کارگران باید بخشی از انتقال انرژی پاک باشد. این یعنی آینده پاک تر، تغییرات گسترده تری به همراه دارد. ساخت یک وسیله نقلیه الکتریکی حدود یک سوم کارگر کمتر از یک وسیله بنزینی نیاز دارد. بسیاری از تأثیرات شغلی در وهله اول در افرادی که وسایل نقلیه را تولید می کنند حاصل می شود. به عنوان مثال چین اکنون در بازار جهانی باتری های لیتیوم تسلط دارد. این سلطه از دسترسی به مواد اولیه در بازار بزرگ داخلی باتری آن ناشی می شود. ایجاد چنین بازاری در ایالات متحده همچنین می تواند به ایجاد یک زنجیره تأمین داخلی کمک کند. بسیاری از قسمتهای دیگر طرح زیرساختی حتی بیشتر به طور مستقیم با مشاغل مرتبط است، به ویژه در بخشهای ساختمانی، که به سختی می توان نیروی کار را از مرزهای بین المللی تامین کرد. شاید به همین دلیل است که این بسته زیرساختی ماندگارترین سیاست اقلیمی باشد. این طرح کمک می کند که احداث خانه ها و زیرساخت ها همراه با ایجاد مشاغل بیشتر باشد.

منبع: mining.com
ترجمه: ف. اسکندرخو

۱۵ فروردین ۱۴۰۰ ۱۲:۳۷
تعداد بازدید : ۹۵
کد خبر : ۵۷,۲۴۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید