به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

توسعه صنعت نفت و انرژی تجدیدپذیر عراق

پس از اعلام پیشرفت های جدید از سوی غولهای نفتی متعدد در عراق، به نظر می رسد این کشور که از همه گیری کرونا بهبود پیدا کرده، علاوه بر حفظ شهرتش در نفت، به توسعه انرژیهای تجدیدپذیر هم می پردازد.


ابرغول نفتی توتال فرانسه هفته گذشته اعلام کرد در قراردادی به ارزش ۲۷ میلیارد دلار، کار ساخت چهار پروژه انرژی بزرگ در جنوب عراق را پیش از پایان سال ۲۰۲۱ آغاز می کند.


این توافق شامل سرمایه‌گذاری‌هایی در بهبود استخراج نفت، یک پالایشگاه گاز، بهبود بازار گاز عراق از طریق تولید بیشتر و قیمت رقابتی تر و یک پروژه نیروگاه خورشیدی است. این تامین مالی به عراق امکان می دهد تولید نفت در میدان نفتی ارتاوی را از ۸۵ هزار بشکه در روز به ۲۱۰ هزار بشکه در روز افزایش داده و همچنین به سطح تولید روزانه ۳۰۰ میلیون فوت مکعب گاز دست پیدا کند.


این امر برای اقتصاد متکی به نفت عراق که در دوران همه گیری کووید به شدت آسیب دید، اهمیت بالایی دارد زیرا افت تقاضا برای نفت و ریزش قیمتها اقتصاد این کشور را در تنگنا قرار داد. پس از چند ماه محدودیت عرضه اوپک پلاس، عراق سرانجام توانست به سطح تولید پیش از شیوع همه گیری برگردد و این امر از اشتغال و اقتصاد ملی این کشور حمایت کرد.


همچنین در اوت شرکتهای بریتیش پترولیوم و پتروچاینا اقدامی مشترک برای اداره میدان نفتی رمیله عراق صورت دادند. این میدان نفتی گازهای گلخانه ای منتشر می کند و بریتیش پترولیوم امیدوار است این اقدام سرمایه ضروری برای سرمایه‌گذاری‌ در سایر پروژه ها با آلودگی کمتر کربن را فراهم کند. این ابرغول بریتانیایی در ماههای اخیر به سختی تلاش کرده تا دیدگاه عمومی درباره شیوه های فعالیتش را تغییر دهد و سرمایه‌گذاری‌ سنگینی در توسعه پروژه های انرژی تجدیدپذیر داشته و دستیابی به ۵۰ گیگاوات انرژی تجدیدپذیر در داراییهای خود تا سال ۲۰۳۰ و همچنین حفظ داراییهای نفت و گاز قوی خود را هدف گرفته است. با این حال فعالیت این شرکت در عراق مورد انتقاد قرار گرفته زیرا این کشور یکی از بزرگترین انتشاردهندگان متان در جهان است.


به گزارش فولاد ایران، بریتیش پترولیوم در حال توسعه یک میدان نفتی بزرگ از سال ۲۰۱۰ بوده و فعالیتهای جدید آن در رومیله عراق قرار است دستکم تا سال ۲۰۳۴ ادامه پیدا کند. رومیله یکی از بزرگترین میادین نفتی جهان است که بیش از ۱.۴ میلیون بشکه در روز نفت تولید می کند.


این خبر مثبتی برای عراق پس از خروج سایر ابرغولهای بین المللی از این کشور به دلیل بی ثباتی سیاسی و مشکلات مربوط به شرایط فعالیت شرکتهای خارجی در صنعت نفت عراق بود. تا این اواخر انتظار می رفت بریتیش پترولیوم از رومیله خارج شود زیرا به دنبال پروژه های نفتی با آلایندگی کربن کمتر بود. با این حال دولت عراق اخیرا شرایط فعالیت برای شرکتهای خارجی را بهبود بخشید تا آنها را در این بازار حفظ کند.


عراق علاوه بر سرمایه‌گذاری‌ در آینده صنعت نفت و گاز، از توسعه انرژی تجدیدپذیر هم استقبال می کند. وزیر دارایی عراق در سپتامبر از اوپک خواست به جنبش فاصله گرفتن از سوختهای فسیلی و حرکت به سمت پروژه های انرژی تجدیدپذیر فکر کند. علی علاوی، معاون نخست وزیر عراق با تکرار این پیام در مطلبی در نشریه انگلیسی گاردین از تولیدکنندگان نفت خواست یک تحول اقتصادی متمرکز بر سیاستها و فناوریهای دوستدار محیط زیست شامل انرژی خورشیدی و هسته ای را دنبال کنند.


عراق در ماههای اخیر چندین توافق با دست اندرکاران نفت و گاز بین المللی برای توسعه پروژه های تجدیدپذیر در سالهای آینده اعلام کرده است. علاوه بر توتال، عراق با شرکت پاورچاینا برای توسعه نیروگاههای انرژی خورشیدی قرارداد امضا کرده که انتظار می رود حداکثر دو گیگاوات نیرو تولید کند.

 

بر اساس گزارش اویل پرایس، با توجه به اینکه عراق برنامه هایی برای توسعه بیشتر صنعت نفت و گاز در دهه آینده دارد، به نظر می رسد هنوز از عقب نشینی از تعاملات نفت و گاز فاصله زیادی دارد اما این کشور به دنبال آن است که پرچمدار کشورهای عضو اوپک در زمینه انرژی تجدیدپذیر باشد و با ابرغولهای نفتی خارجی برای توسعه پروژه های انرژی خورشیدی و سایر منابع تجدیدپذیر همکاری می کند.


منبع: Oilprice
ترجمه:‌ف. اسکندرخو

۲۱ شهریور ۱۴۰۰ ۰۹:۰۴
تعداد بازدید : ۲۵۱
کد خبر : ۵۸,۶۳۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید