به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

آیا نفت واقعاً محکوم به نابودی است؟

پایگاه خبری فولاد ایران - هشدار داده می شود در صورت تحقق اهداف توافقنامه پاریس و مهار اثرات تغییرات آب و هوایی، تولید نفت و گاز باید به میزان قابل توجهی کاهش یابد. گزارشات اخیر از کاهش تولید بریتیش پترولیوم خبر می دهند، اما به نظر این شرکت بزرگ نفتی برعکس عمل می کند.


در ابتدای ماه سپتامبر، شرکت بزرگ نفتی انی ایتالیا که یکی از بلندپروازانه ترین شرکت های نفتی در مورد تعهدات کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است، از کشف یک میدان نفتی جدید در ساحل عاج خبر داد. این شرکت ذخایر احتمالی این کشف جدید را بین 5/0 تا 2 میلیارد بشکه نفت خام و 1.8-2.4 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی تخمین زده است.


به گزارش فولاد ایران، هفته گذشته، اکسون کشف دیگری را در سواحل گویان گزارش کرد. در حال حاضر 9 میلیارد بشکه نفت خام در مورد ذخایر آن برآورد شده است، که دولت گویان قصد دارد از آن به بهترین نحو استفاده کند.


این در حالی است که کالج دانشگاهی لندن هشدار داده است که صنعت نفت باید تا سال 2050 تولید خود را سالانه 3 درصد کاهش دهد تا به هدف کاهش 1.5 درجه سانتیگراد توافقنامه پاریس برسد. به گفته محققان به رهبری دان ولسبی، اقتصاددان محیط زیست و انرژی، این بدان معناست که حدود 60 درصد از ذخایر جهانی نفت به همراه 90 درصد از ذخایر زغال سنگ باید در زمین باقی بمانند. بحث و نظر در اینرابطه بسیار است و ظاهرا در حال حاضر چشم انداز تقاضاست که می تواند تعیین کننده خط مشی نفت باشد.


تقاضای نفت در سال گذشته دنیای انرژی را مبهوت کرد و شرکت های نفتی بزرگ را دچار دردسر کرد ضمن اینکه بسیاری از شرکت های کوچک را رو به نابودی و موجب شد برخی تصور کنند پیش بینی ها در مورد تغییر به سمت انرژی تجدید پذیر به زودی رشد تقاضای نفت را از بین می برد. اکنون به نظر می رسد این پیش بینی ها عجولانه بوده اند، چراکه سرنوشت جهان کم کربن حتی با وجود همه قوانین و حمایت مدیران با تریلیون ها دلار دارایی کاملاً نامشخص است.


قیمت بی سابقه گاز و سرعت کم باد، که در مجموع یک شگفتی ناخوشایند برای اروپا بود، نیروگاه های برق را مجبور به استفاده از زغال سنگ کثیف کرد. این امر می تواند با عواملی از جمله طولانی شدن زمستان و افزایش شدید فعالیت های اقتصادی در آسیا، وخیم تر شود.


شرکت نفتی توتال فرانسه در اوایل این ماه از سرمایه گذاری 27 میلیارد دلاری در عراق طی 15 سال آینده خبر داد. این پول برای افزایش نرخ بازیابی نفت در چندین میدان جنوبی، استفاده از گاز برای تولید برق محلی و ایجاد مزارع خورشیدی هزینه خواهد شد. برخی ممکن است به این کار سبز شویی بگویند. برخی دیگر آن را واقعیت غیر قابل انکار می نامند، وقتی مردم به انرژی احتیاج دارند، دریافت آن بر کاهش ردپای کربن غلبه می کند.


منبع: Oilprice
ترجمه: ف. اسکندرخو

۲۴ شهریور ۱۴۰۰ ۱۰:۱۲
تعداد بازدید : ۲۴۲
کد خبر : ۵۸,۶۹۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید