به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

اعتیاد اقتصاد جهان به نفت

پایگاه خبری فولاد ایران - فشار افزایش قیمت گاز هر روز بر مصرف کنندگان امریکایی بیشتر می شود و کار چندانی از کاخ سفید بر نمی آید. رکورد قیمت بالای نفت و بنزین از سال 2014، سایه ای بر بهبود اقتصادی پس از رکود کووید انداخته و ترس از بروز بزرگترین تورم را در کشور تشدید می کند. این امر مشکلات جدی را برای جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا ایجاد می کند. هلیما کرافت، رئیس استراتژی کالا این هفته گفت: "نگرانی فزاینده ای در کاخ سفید در مورد افزایش خطرناک قیمت ها وجود دارد که می تواند روند بهبود جهانی را از بین ببرد".


دولت بایدن گفته است همه ابزارها برای مبارزه با قیمت بالای انرژی در دست بررسی است. اما متأسفانه، بنا به اظهار منابع صنعتی، این ابزار در حال حاضر کاملاً محدود است و برخی از گزینه هایی که ممکن است در حال بررسی باشند می توانند در واقع وضعیت را بدتر کنند.


به گزارش فولاد ایران، دیپلماسی برنامه A امریکا در مورد انرژی این بود که اوپک و متحدانش محدودیت های تولید را تسهیل کنند که این امر حداقل تا کنون موفق نبوده است. اوپک پلاس روز دوشنبه اعلام کرد که به تدریج عرضه خود را به بازار افزایش می دهد و به درخواست های کاخ سفید برای افزایش چشمگیر تولید، توجه نمی کند. این خبر نفت خام آمریکا را برای اولین بار از 14 نوامبر به بالای 79 دلار در هر بشکه رساند.


جنیفر گرانولم، وزیر انرژی امریکا این هفته اعلام کرد که دولت بایدن در حال بررسی برنامه B و احتمالاً برنامه C است. گرانوم در مورد رهاسازی ذخایر استراتژیک نفت، به عنوان ذخایر اضطراری نفت خام کشور گفت: "این ابزاری است که در حال بررسی است، مطمئناً رئیس جمهور آن را در نظر خواهد گرفت". به دنبال اظهارات مربوط به رهاسازی ذخایر استراتژیک نفت، که دولت بایدن ماه گذشته در پی طوفان ایدا اعلام کرد، قیمت نفت آمریکا برای مدت کوتاهی به زیر 75 دلار در بشکه رسید. با این حال، وزارت انرژی امریکا گفت هیچ برنامه فوری برای رهاسازی ذخایر استراتژیک نفت وجود ندارد. پس از این خبر، قیمت هر بشکه نفت خام تقریباً به 79 دلار افزایش یافت.


مشکل دیگر این است که اگر رهاسازی ذخایر استراتژیک نفت به کاهش قیمت کمک کند، در عوض می تواند شرکت های نفتی شیل آمریکا را از افزایش تولید منصرف کند. استراتژیست های گلدمن ساکس خاطرنشان کردند که تأخیر بیشتر در تولید نفت شیل آمریکا به تولید گاز طبیعی لطمه می زند و قیمت گاز طبیعی آمریکا را به شدت افزایش می دهد. قیمت گاز طبیعی آمریکا در سال گذشته تقریباً سه برابر شده است و خطر افزایش هزینه های گرمایش و برق خانه ها در ماه های آینده را افزایش داده است.


اما گرانوم در گفتگوهای اخیر خود، حرکت به سمت برنامه C یا ممنوعیت صادرات نفت را رد نکرد. وزارت انرژی امریکا گفت هیچ برنامه فوری برای ممنوعیت صادرات نفت وجود ندارد. مک نالی، که قبلا مشاور انرژی جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا بود، 5 تا 10 درصد احتمال می دهد که بایدن روند طولانی ممنوعیت صادرات نفت را آغاز کند، تصمیمی که وی به شدت از آن خودداری می کرد. مک نالی گفت: "مشکل این است که نفت یک کالای جهانی است و قیمت گاز آمریکا توسط برنت، معیار جهانی تعیین می شود. اگر جهان ناگهان دسترسی به نفت آمریکا را از دست بدهد، قیمت نفت برنت به دلیل عرضه ضعیف احتمالاً بالاتر می رود. و پالایشگاه های آمریکایی برای تولید بنزین، سوخت هواپیما ها و گازوئیل به نفت خارجی نیاز پیدا می کنند چون نمی توانند به شیل آمریکا تکیه کنند".


افزایش مداوم قیمت انرژی فشارهای تورمی را تشدید می کند. بایدن در اواخر ماه جاری میلادی در اجلاس گلاسکو که هدف آن جلب حمایت برای از بین بردن وابستگی اقتصاد جهانی به سوخت های فسیلی است، شرکت می کند. در پشت صحنه، مقامات امریکا احتمالاً مجبور خواهند شد اوپک را برای تولید سوخت های فسیلی بیشتر تحت فشار قرار دهند. این فقط یک یادآوری دیگر است که انتقال انرژی چقدر مشکل خواهد بود و اینکه جهان چگونه به نفت معتاد است.


منبع: CNN
ترجمه: ف. اسکندرخو

۱۷ مهر ۱۴۰۰ ۱۰:۵۹
تعداد بازدید : ۱۳۷
کد خبر : ۵۸,۹۲۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید