به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

حباب بازار مسکن و نگرانی های اقتصاد چین

پایگاه خبری فولاد ایران - برخی از کارشناسان حوزه مسکن بر این باورند که بخش مسکن چین دیگر گنجایش سرمایه گذاری های بزرگ بیشتر را ندارد و اقتصاد این کشور نیازمند محرک های جدید تقاضاست. جمعیت چین رو به پیری است و 60 درصد آن در حال حاضر شهرنشین شده است. همه اینها نشان می دهد که رونق بازار مسکن باید پایان یابد.


به گزارش فولاد ایران،  مشکلات شرکت اورگراند ، بدهکارترین شرکت املاک و مستغلات دنیا، چقدر می تواند تهدیدی برای اقتصاد چین باشد؟ پاسخ این نیست که چین با بحران مالی ویرانگری روبرو خواهد شد. بلکه بهتر است وابستگی اقتصاد به تقاضای حاصل از سرمایه گذاری در بخش مسکن پایان یابد. این امر تعدیل عظیمی را تحمیل می کند و چالش بزرگی برای مقامات چینی است. چه چیزی می تواند جایگزین سرمایه گذاری در بخش مسکن برای ایجاد تقاضا شود؟


از دیدگاه اقتصاد کلان ، مهمترین حقیقت در مورد اقتصاد چین پس اندازهای فوق العاده آن است. در سال 2010 ، پس انداز ناخالص ملی به 50 درصد از تولید ناخالص داخلی رسید. از آن زمان ، کمی افت کرده  اما همچنان 44 درصد تولید ناخالص داخلی در سال 2019 بوده است. در حالی که پس اندازهای خانوار بسیار زیاد است  ولی عمدتاً سود انباشته شرکت ها بخش اعظم آن را در بر دارد.


سرمایه گذاری زیاد در بخش مسکن با افزایش چشمگیر بدهی ها نیز همراه بوده است. این ترکیب سرمایه گذاری زیاد و غیرمولد با افزایش بدهی ، ارتباط تنگاتنگی با اندازه و رشد سریع بخش املاک دارد.


منبع: FT Daily
ترجمه: مونا تابان

۱۸ مهر ۱۴۰۰ ۱۳:۱۴
تعداد بازدید : ۱۳۲
کد خبر : ۵۸,۹۴۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید