به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

اقتصاد جهانی در یک نگاه

پایگاه خبری فولاد ایران - فشارهای تورمی جهانی نشانه های کمی از تعدیل را نشان می دهد و بانک های مرکزی بیشتری در تلاش برای تعدیل آن هستند. در ایالات متحده، قیمت‌های مصرف‌کننده در ماه گذشته با سریع‌ترین سرعت سالانه در سه دهه اخیر افزایش یافت، در حالی که شورای مشاوران اقتصادی آلمان نشان داد که خطرات تورم مداوم با طولانی شدن مشکلات زنجیره تامین و افزایش هزینه‌های انرژی در حال افزایش است. به گزارش فولاد ایران، قیمت تولیدکننده در چین بیشترین افزایش را در 26 سال گذشته داشته است.


ایالات متحده

us1

us2

us3

قیمت‌های مصرف‌کننده در ماه گذشته با سریع‌ترین سرعت سالانه از سال 1990 افزایش یافت و تورم بالا را به‌عنوان نشانه‌ای از بهبود بیماری همه‌گیر تقویت کرد و قدرت خرید را حتی با افزایش دستمزدها کاهش داد. این افزایش نشان می‌دهد که تورم بالا بیشتر از آنچه قبلا تصور می‌شد ماندگار خواهد بود، و بر مقامات فدرال رزرو فشار می‌آورد تا زودتر از حد انتظار به نرخ‌های بهره نزدیک به صفر پایان دهند.
بر اساس نظرسنجی Principal Financial Group Inc، یک چهارم از کارگران ایالات متحده در حال بررسی تغییر شغل یا بازنشستگی در 12 تا 18 ماه آینده هستند که نشان دهنده ریزش بیشتر در بازار کار است. ساکنان منطقه آتلانتا بدترین تورم را در میان شهرهای بزرگ ایالات متحده تجربه می کنند.


اروپا

eu
شورای مشاوران اقتصادی آلمان از بانک مرکزی اروپا خواست تا استراتژی عادی سازی سیاست پولی فوق العاده انبساطی خود را با توجه به ایجاد خطرات تورمی منتشر کند. این گروه چهار نفره تورم را در بزرگترین اقتصاد منطقه یورو به طور میانگین 3.1 درصد در سال 2021 و 2.6 درصد در سال 2022 می بیند و هشدار داد که تداوم اختلال در زنجیره تامین و افزایش قیمت سوخت می تواند عوامل موقتی را به نرخ های تورم بالا تبدیل کند.


آسیا

asia
ریسک‌های تورمی چین در حال افزایش است زیرا تولیدکنندگان هزینه‌های بالاتری را به مصرف‌کنندگان منتقل می‌کنند و این بحث را دوباره برانگیخته است که آیا بانک مرکزی فرصتی برای تسهیل سیاست‌های پولی برای حمایت از اقتصاد در حال تضعیف دارد یا خیر. داده های اداره ملی آمار روز چهارشنبه نشان داد که شاخص قیمت تولیدکننده نسبت به سال گذشته 13.5 درصد افزایش یافته است که بیشترین میزان در 26 سال گذشته است.

 

بازارهای نوظهور

em-1

em-2
تورم مجارستان به بالاترین سطح در تقریباً یک دهه گذشته نزدیک شد و این امر باعث می‌شود که بانک مرکزی به رویکرد آهسته خود برای انقباض پولی پایبند بماند. بانک مرکزی مکزیک برای چهارمین جلسه متوالی خود نرخ بهره را یک چهارم افزایش داد و به سرعت تعدیل ثابت ادامه داد، با وجود اینکه تورم سریعتر از حد انتظار 
جهان شتاب گرفت. 

 

جهان

w

اقتصاد دست دوم در حال تبدیل شدن به جریان اصلی است و دیگر فقط با هدف به صرفه بودن پیش نمی رود.  انتظار می‌رود که بازار خرده‌فروشی آنلاین در سال جاری از 65 میلیارد دلار فراتر رود که بالاترین رقم ثبت شده برای صنعت است.


منبع: Bloomberg

۲۵ آبان ۱۴۰۰ ۱۰:۰۶
تعداد بازدید : ۱۳۴
کد خبر : ۵۹,۳۶۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید