به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

گزارش هفته 45 سال 2021

گزارش هفته 45 سال 2021
(شماره 591)

سنگ آهن
فولاد ایران:  در هفته ای که گذشت ابتدا قیمت سنگ آهن تا زیر 90 دلار هم رسید ولی با امید به چشم انداز مثبت تقاضای فولاد در چین، متوسط قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد پس از چند روز افت قیمت، بهبود داشت و نهایتا از  93.25 دلار هر تن خشک سی اف آر  هفته قبل به 94.2 دلار هر تن سی اف آر رسید. کاهش موجودی فولاد در بازار چین، بهبود شاخص های تقاضای فولاد و افزایش خوش بینی ها نسبت به بهبود بازار مسکن چین، همگی به بهبود بازار کمک نمود.
در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت ثبت شده سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد با 6 دلار افت به 54 دلار هر تن فوب  رسید و  سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران نیز از 59  دلار به 52.5 دلار هر تن فوب کاهش یافت.

قراضه
فولاد ایران:  هفته گذشته قیمت قراضه وارداتی سنگین 1 و 2 ( 20-80 ) در ترکیه از500 دلار به 498.5 دلار هر تن سی اف آر رسید. در کل بازار نسبتا در ثبات بود. در واقع بازار قراضه منتظر بهبود تقاضای فولاد در ترکیه بود.
قراضه صادراتی سنگین کلاس 2 ژاپن  از  463 دلار هفته قبل به  448 دلار هر تن فوب کاهش داشت. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز 7 دلار افت داشته 525 دلار هر تن سی اف آر  شد.
 در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده 530 دلار هر لانگ تن  و در ثبات بود.

بیلت
فولاد ایران:  هفته گذشته در بازار بیلت صادراتی سی آی اس متوسط قیمت از 646 دلار به 627  دلار هر تن فوب دریای سیاه رسید.  در چین هم بیلت وارداتی 10 دلار افت داشته 620 دلار هر تن سی اف آر شد.
 در ترکیه قیمت بیلت وارداتی از 710 تا 725 دلار به 660 دلار هر تن سی اف آر کاهش داشت. قیمت بیلت صادراتی ترکیه نیز از 720 دلار به 695 تا 700 دلار هر تن فوب رسید.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا قیمت بیلت وارداتی 10 دلار افت داشته 660 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.
همچنین هفته گذشته به گزارش متال بولتن، متوسط قیمت بیلت صادراتی ایران از 620 تا 645 دلار به 575 تا 615 دلار هر تن فوب کاهش داشت.
بیلت در بازار ایران

بیلت


فولاد ایران:  قیمت شمش ثابت ماند و علیرغم نوسان میان هفته در آخر هفته برگشت. علت نوسان، افزایش قیمت پایه در بورس بود و سکوت بازار میلگرد دلیل برگشت قیمت بود. قیمت  آهن اسفنجی در هفته گذشته افزایش یافت در حالیکه گندله هم به خوبی فروش رفت. دلیلی برای کاهش نرخ اسفنجی و به دنبال آن شمش دیده نمی شود.

مقاطع

فولاد ایران:  هفته گذشته قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس 10 دلار افت داشته به 770 دلار هر تن فوب رسید.
در چین قیمت میلگرد صادراتی از860 دلار به 824 دلار هر تن فوب کاهش یافت. میلگرد صادراتی ترکیه نیز 20 دلار ارزان تر شده 735 دلار  هر تن فوب  ثبت شد.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز میلگرد  از 760 دلار به 740 تا 745  دلار هر تن سی اف آر رسید.
همچنین در بازار امریکا نیز میلگرد 10 دلار رشد داشته 1000 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثیت شد. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد در 805 یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت.
مقاطع در بازار ایران

میلگرد

فولاد ایران:  روند قیمت میلگرد ثابت بود. افزایش قیمت در بورس به بازار سیگنال عدم برگشت قیمت را داد در حالیکه میلگردهای فروخته شده در قیمت پایین تر در انبارها موجود است. باید صبر کرد تا هفته های بعد موجودی های ارزان هضم شود در حالیکه ضمانتی نیست که قیمت کاهش نیابد.


تیرآهن

فولاد ایران: تیرآهن بازار آرامی داشت . قیمت این کالا به کف خود رسیده است.

ورق
فولاد ایران:  هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس  25 دلار افت داشته 850 دلار هر تن فوب دریای سیاه شنیده شد. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین  نیز از 830 دلار به 789 دلار هر تن فوب کاهش داشت.
در ترکیه قیمت ورق گرم وارداتی 25 دلار افت داشته 885  دلار هر تن سی اف آر شد. ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا نیز 35 دلار  ارزان تر شده 850 دلار  هر تن سی اف آر شد.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم 15 یورو ارزان تر شده به 1000 یورو هر تن درب کارخانه رسید. در بازار داخلی امریکا نیز ورق گرم 80 دلار افت داشته 1800 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.
همچنین هفته گذشته متوسط قیمت اسلب صادراتی ایران بنا بر گزارش متال بولتن از 640 تا 655 دلار به 640 دلار هر تن فوب رسید. اسلب صادراتی سی آی اس نیز از 715 تا 740  دلار به 720 تا 750 دلار هر تن فوب رسید.
ورق در بازار ایران

گرم

فولاد ایران: قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه 260000 ریال بود که تا روز سه شنبه به 263000 ریال رسید. بازار ورق گرم مبارکه سرد بود و مصرف آن به شدت کاهش یافته است. علیرغم کاهش و حذف بعضی سهمیه های مبارکه، کنترل های سامانه تجارت مبادلات را ضعیف کرده و زیر سوال برده است. به زودی شاهد اوج گرفتن قیمت ورق گرم مبارکه خواهیم بود چون اختلال در بازار آن از حالا کاملا مشهود است.

اکسین

فولاد ایران: ورق اکسین ثابت ماند. اکسین سهمیه صادرات به عراق را برای تحویل دو ماه آینده پر کرده و سفارش هایی برای صادرات به کشورهای دیگر بسته که در حال افزایش است. شنیده شده قیمت ۸۸۵ دلار فوب برای آخرین ده هزارتن بوده است. رکود بازار ورق در داخل، صادرات را تحریک می کند.

کاویان

فولاد ایران: ورق کاویان ثابت ماند خبری از صادرات این کارخانه شنیده نشده مدیریت بازار این کارخانه همچنان ادامه دارد.


سرد

فولاد ایران: ورق سرد با بهبود قیمت روبرو شد. تاثیر کنترل سامانه تجارت و پول شویی خودش را روی این کالا به آرامی نشان می دهد.

گالوانیزه

فولاد ایران: ورق گالوانیزه بازار آرامی داشت و تغییر جدی نداشت.

تحلیل هفته :
فولاد ایران: سالهاست که دولت سعی در کنترل اقتصاد دارد ولی موفق نشده و نخواهد شد علت هم آن است که جامعه از افراد ساخته شده که تغییر سلیقه و تقاضا می دهند در حالیکه قوانین یا تغییر نمی کنند یا اگر تغییر می کنند امروز برای دیروز هستند. در بخش ورق، کنترل دولت و سامانه تجارت باعث می شود تا ورق به دست کسانی برسد که دولت آنها را قبول دارد بنابراین در آینده نزدیک شاهد حذف بسیاری واحد های کوچک خواهیم بود چون این روند عرضه را محدود و قیمت ها را به شدت بالا می برد. از هفته پیش رو معاملات پرمیوم شروع خواهد شد. این معاملات ابهامات زیادی دارد و به همین دلیل عرضه کننده ها به دنبال ارتباط عرضه خودشان و قفل کردن آن با مواد اولیه می باشند آنچنان که در اکثر عرضه ها آمده ""از محل مطالبات"" .  کسی می داند سه ماه دیگر قیمت گندله یا اسفنجی چیست؟  اگر بالاتر از امروز باشد تکلیف چیست؟ تنها نتیجه گیری آن است که بازار با دو یا چند نرخ روبرو خواهد شد و معمولا در این شرایط بازار به سمت قیمت بالاتر تمایل می یابد. بنابراین حداقل نتیجه گیری این است که "" خیالتان راحت قیمت پایین نمی آید""

بازار جهان: م. تابان شمال
بازار ایران: م. چیت ساز
پایگاه خبری فولاد ایران
۲۲ آبان ۱۴۰۰ ۱۰:۵۹
تعداد بازدید : ۹۸۹
کد خبر : ۵۹,۳۴۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید