به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

تورم تا کی ادامه خواهد داشت؟

پایگاه خبری فولاد ایران – آنچه مورد علاقه فدرال رزرو در مورد تورم بود، گذرا و موقتی بودن آن بود. اما دیگر اینطور نیست. نرخ تورم از آگوست 2021 به شدت رو به افزایش بوده و برای یک سال کامل از محدوده طبیعی 2 تا 4 درصد خارج شده است. شاخص قیمت مصرف کننده برای سال منتهی به مارس 8.5 درصد افزایش یافت، نرخی که از دسامبر 1981 مشاهده نشده بود.


حال بانک مرکزی از واژه گذرا جدا شده و اصطلاح جدید "تثبیت شده" را برای تورم به کار می برد.


جروم پاول، رئیس فدرال رزرو چهارشنبه گذشته، درست پس از اعلام افزایش نیم واحدی نرخ بهره برای مبارزه با تورم، گفت: "وظیفه ما این است که اطمینان حاصل کنیم که تورم در این سطح بالای ناخوشایند در اقتصاد تثبیت نمی شود."


مشخص نیست تورم تثبیت شده دقیقاً چه شکلی است یا چگونه می‌توانیم بدانیم که به آن رسیده‌ایم یا نه. فدرال رزرو به طور کلی در مورد مدت زمانی که به نرخ بهره بالا برای کاهش تورم نیاز است، توجه می کند. سرمایه گذاران از هیچ چیز به اندازه عدم اطمینان متنفر نیستند. آمریکایی‌هایی که از افزایش قیمت گاز و مواد غذایی به شدت آسیب دیده‌اند، می‌خواهند بدانند چه زمانی می‌توانند در نهایت آرامش را احساس کنند، به‌ویژه اگر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو خطر کشاندن اقتصاد به رکود را داشته باشد.


تاریخ نشان می‌دهد که دلیل تورم در پیش‌بینی زمان کاهش نرخ بهره اهمیت دارد. قیمت ‌ها در طول جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم در نتیجه محدودیت‌های زمان جنگ بسیار سریع رشد کردند، اما در زمان صلح دوباره کاهش یافتند.


در دهه 1970، ایالات متحده طولانی ترین دوره افزایش تورم خود را تجربه کرد. رئیس جمهور ریچارد نیکسون، دلار را از استاندارد طلا حذف کرد و دو افزایش قیمت نفت، نرخ تورم را تا اواخر سال 1974 به 12.3 درصد رساند. فدرال رزرو شروع به اعمال سیاست پولی انقباضی کرد و نرخ معیار را تا 16 درصد افزایش و به سرعت کاهش داد که منجر به چرخه‌ای شد که در آن افزایش نرخ‌های بهره برای پایان دادن به تورم یا افزایش رشد، کافی نبود.


به گزارش فولاد ایران، در اواخر دهه 1970، پل ولکر، رئیس فدرال رزرو، نرخ‌ها را افزایش داد و آن‌ را تا زمان کاهش تورم، بالا نگه داشت که این امر ایالات متحده را وارد رکود کرد. اما در نهایت نرخ‌های تورم برای 40 سال آینده به‌طور دائم کاهشی بود. طبق گفته پاول، ولکر شجاعت انجام کاری را داشت که فکر می‌کرد درست است.


در مورد آینده، آیا نزدیک به 20 سال زمان و دو رکود نیاز است تا به حالت عادی برگردیم؟ مطمئناً پاول اینطور فکر نمی کند. پاول می گوید که اقتصاد قوی است و داده های بیکاری شبیه به دهه 1970 نیست. بسیاری بر این باورند که ما در حال حاضر به اوج تورم رسیده ایم و اعداد در حال کاهش هستند.


تحلیلگران اغلب از ترس رکود تورمی دهه 1970 صحبت می کنند و شرایط فعلی را با آن زمان مقایسه می کنند، اما تورم امروزی ناشی از ترکیبی از بحران جهانی، اختلالات زنجیره تامین و رشد تقاضای مصرف کننده پس از تعطیلی اقتصاد ناشی از کووید است.


شورای اقتصادی کاخ سفید گفت: "دوره تورمی پس از جنگ جهانی دوم احتمالاً مقایسه بهتری برای وضعیت اقتصادی کنونی نسبت به دهه 1970 است و نشان می‌دهد که تورم می‌تواند با بهبود زنجیره‌های تأمین، متوقف شود."


تحلیلگران بانک آمریکا در گزارش اخیر خود نوشتند: "ما انتظار داریم که تورم ایالات متحده طی دو سال آینده کاهش یابد." شواهد مبنی بر کاهش چالش‌های زنجیره تامین وجود دارد و ما انتظار داریم در سال آینده روند «دو قدم به جلو، یک قدم به عقب» انجام شود.


منبع: CNN

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۰:۳۲
تعداد بازدید : ۸۰۰
کد خبر : ۶۱,۲۰۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید