به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

نگرانی از قیمت مواد غذایی فراتر از نگرانی در مورد قیمت بنزین

پایگاه خبری فولاد ایران - لری فینک، بنیانگذار بلک راک هشدار داده است که افزایش چشمگیر قیمت نفت و مواد معدنی پس از حمله روسیه به اوکراین، سرمایه گذاران را از تاثیر طولانی مدت و خطرناک تر تورم مواد غذایی منحرف کرده است.


قیمت انرژی، بنزین و نهاده‌های کشاورزی مبتنی بر نفت در اوایل سال جاری و زمانی که کشورهای غربی پس از حمله به روسیه تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال کردند، افزایش یافت. هزینه غلات و روغن خوراکی نیز به شدت بالا رفته است. در حالی که اقتصادها برای کاهش شدید مصرف آماده می شوند، نفت این هفته شروع به کاهش به سطح قبل از تهاجم کرد. اما تورم قیمت مواد غذایی سرسختانه بالاست.


بانک جهانی پس از تهاجم روسیه به اوکراین پیش‌بینی کرد که قیمت‌های جهانی غذا در سال جاری ۲۰ درصد افزایش می‌یابد. این تأثیر به ویژه در آفریقا که معمولاً غلات را از اوکراین وارد می‌کند بسیار بد است.


جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده، روز جمعه گفت که جهان با "زمان بسیار دشوار امنیت غذایی جهانی" روبرو است و از گروه 20 از کشورهای پیشرو خواست تا محدودیت های ذخیره سازی و صادرات مواد غذایی را متوقف کنند و کمک های مالی بیشتری را به کشورها ارائه دهند. بیل گیتس، یکی از بنیانگذاران مایکروسافت، نگرانی های مشابهی را در این هفته مطرح کرد و گفت که کاهش عرضه گندم، روغن های خوراکی و سایر مواد غذایی ناشی از جنگ در اوکراین باعث افزایش قیمت مواد غذایی شده است که سوءتغذیه و بی ثباتی را در کشورهای کم درآمد افزایش می دهد.


به گزارش فولاد ایران، در حالی که برخی از تولیدکنندگان محصولات مصرفی و خرده فروشان مواد غذایی می گویند که امیدوارند تورم قیمت مواد غذایی کاهش یابد، برخی دیگر خود را برای بدترین شرایط آماده می کنند.


منبع: فایننشال تایمز

۲۶ تیر ۱۴۰۱ ۱۱:۰۹
تعداد بازدید : ۵۰۳
کد خبر : ۶۲,۰۱۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید