به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

بحران جهانی انرژی و بازنگری پروژه های انرژی هسته ای

پایگاه خبری فولاد ایران - نیروگاه هسته‌ای باتان فیلیپین (BNPP) از زمان پایان در سال 1984، علیرغم قیمت 2.3 میلیارد دلاری و وعده امنیت انرژی در طول بحران نفتی دهه 1970، هیچ برقی تولید نکرده است.


بحث‌ در مورد پیشنهادهای بازسازی این سایت در بحبوحه بحران انرژی فعلی، بالا گرفته است. احیای بالقوه BNPP یکی از نشانه های علاقه مجدد به انرژی هسته ای است.

دولت‌ها در سراسر اروپا و آسیا در حال گسترش ناوگان قدیمی نیروگاه‌های هسته‌ای خود، راه‌اندازی مجدد راکتورها و از سرگیری پروژه‌هایی هستند که پس از بحران هسته‌ای 2011 در فوکوشیما ژاپن متوقف شده بودند.


دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی گفته‌اند که انرژی هسته‌ای برای کشورها برای دستیابی به اهداف انتشار کربن خالص صفر جهانی و تضمین امنیت انرژی حیاتی است، زیرا قیمت سوخت‌های فسیلی پس از کاهش عرضه گاز طبیعی روسیه به اروپا افزایش یافته است.


ادامه قیمت بالای سوخت‌های فسیلی برای یک دوره سه تا چهار ساله می تواند به معنای آغاز عصر طلایی توسعه هسته‌ای به‌ویژه در آسیا باشد. با توجه به وخامت اقتصادی در اروپا و ایالات متحده، حدود 80 درصد از رشد تقاضای برق در چند سال آینده در آسیا خواهد بود.


رهبران تازه منتخب فیلیپین، ژاپن و کره جنوبی که با تغییر افکار عمومی به دلیل قیمت های بالای انرژی و نیاز به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای قدرت یافته اند، در حال پیشبرد برنامه هایی برای راه اندازی مجدد راکتورها و ساخت نیروگاه های جدید برای کاهش کمبود برق هستند. ویتنام نیز ممکن است دو پروژه را که به دلیل نگرانی های ایمنی و محدودیت های بودجه در سال 2016 متوقف شده اند را دوباره بررسی کند.


به گزارش فولاد ایران، در اروپا، بریتانیا در ماه ژوئیه برای دومین پروژه هسته‌ای جدید خود در دو دهه اخیر موافقت کرد. به گفته کارشناسان، آسیا به دنبال ساخت رآکتورهای جدید خواهد بود، زیرا قطب های تولیدی جهان به دنبال برق پایه برای تکمیل انرژی های تجدیدپذیر و جایگزینی سوخت های فسیلی هستند.


آژانس بین‌المللی انرژی در ماه گذشته اعلام کرد که ظرفیت هسته‌ای جهانی تا سال 2050 برای دستیابی به اهداف انتشار صفر، برای تامین انرژی خودروهای الکتریکی و تولید سوخت‌های غیرفسیلی مانند هیدروژن و آمونیاک برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای صنایع سنگین، باید دو برابر شود.


منبع: Reuters

۱۵ اَمرداد ۱۴۰۱ ۱۳:۰۵
تعداد بازدید : ۳۴۶
کد خبر : ۶۲,۲۵۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید