به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

کفه ترازوی تجاری چین و تایوان بسیار سنگینتر از چین و امریکا

پایگاه خبری فولاد ایران - داده‌ها نشان می‌دهد که تایوان برای تجارت بیشتر به چین وابسته است تا به ایالات متحده. تایوان در این هفته پس از اینکه اجازه سفر به پلوسی، بالاترین مقام آمریکایی که در 25 سال گذشته پا به تایوان گذاشت را داد، تحت فشار نظامی و اقتصادی پکن قرار گرفت. این دیدار علیرغم هشدارهای چین انجام شد که تایوان را بخشی از خاک خود می داند و معتقد است این جزیره نباید حق برقراری روابط خارجی را داشته باشد. ایالات متحده پکن را به عنوان تنها دولت قانونی چین به رسمیت می شناسد، در حالی که روابط غیررسمی با تایوان را حفظ می کند.


با این حال، روابط تجاری و اقتصادی تایوان با سرزمین اصلی چین و هنگ کنگ آنقدر بزرگ شده است که این منطقه تا حد زیادی بزرگترین شریک تجاری جزیره است.


بسیاری از شرکت‌های بزرگ تایوانی در صنایع پیشرفته مانند تراشه فعالیت دارند. بر اساس داده‌های رسمی تایوان، سال گذشته، چین و هنگ کنگ 42 درصد از صادرات تایوان را به خود اختصاص دادند، در حالی که ایالات متحده سهمی 15 درصدی داشت. در سال‌های اخیر، تایوان نیز حجم فزاینده‌ای از محصولات از چین خریداری کرده و بالعکس.

طی پنج سال گذشته، واردات تایوان از چین حدود 87 درصد در مقابل رشد 44 درصدی واردات از ایالات متحده افزایش یافته است.


بر اساس داده های دولت ایالات متحده، عمده ترین خریدهای ایالات متحده از کالاهای تایوان شامل ماشین آلات الکتریکی، وسایل نقلیه، پلاستیک و محصولات آهن و فولاد است.
به گزارش فولاد ایران، در سال 2021، سهم شانگهای از تولید ناخالص داخلی چین 3.8 درصد بود.


منبع: CNBC

۱۵ اَمرداد ۱۴۰۱ ۱۳:۱۲
تعداد بازدید : ۴۴۳
کد خبر : ۶۲,۲۶۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید