به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

کارخانه فولاد 10 میلیارد دلاری در قلب جنگ اقتصادی روسیه

پایگاه خبری فولاد ایران – روس‌ها در روزهای اول جنگ به سراغ شهر کریوی ریه رفتند، ستون‌های خودروهای زرهی‌شان در چند کیلومتری کارخانه فولادی که زمانی مورد طمع نازی‌ها و الیگارش‌ها و اکنون ولادیمیر پوتین بود، مستقر ‌کردند. این، بزرگترین کارخانه فولاد اوکراین است که آرسلورمیتال برای نوسازی آن 5 میلیارد دلار هزینه کرد.


تهاجم روسیه به اوکراین معمولاً با خطوط روی نقشه سنجیده می شود. اما جنگ پوتین با همسایه‌اش شامل حمله عمدی به مرکز صنعتی اوکراین است که برای خفه کردن اقتصاد این کشور و فلج کردن توانایی آن برای تامین مالی ارتش و دفاع از خود طراحی شده است.


به گزارش فولاد ایران، در شرق، پیشروی ارتش روسیه، دومین کارخانه بزرگ فولاد اوکراین، آزوفستال متعلق به Metinvest و پسر عموی کوچکتر آن، ایلیچ، را ویران کرد و سپس آن را اشغال کرد. موشک‌های روسیه پالایشگاه نفت کرمنچوک را تخریب کردند و تقریباً نیمی از ظرفیت پالایش اوکراین را از بین بردند و این کشور را مجبور به واردات بنزین و گازوئیل از لهستان کرد. درست در شمال کریمه، شبه جزیره ای که در سال 2014 به روسیه ضمیمه شد، ارتش متجاوز بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا را با شش رآکتور تصرف کرد و شهر خرسون، یک مرکز بزرگ کشتی سازی در دهانه رودخانه دنیپرو را اشغال کردند.


محاصره سه بندر دریای سیاه در اودسا توسط نیروی دریایی روسیه سایه افکنده است و مجرایی را خفه می کند که از طریق آن ارزشمندترین صادرات اوکراین، فولاد، غلات و کود به بازارهای جهانی می رسید. الکساندر رودنیانسکی، مشاور اقتصادی رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، می گوید: "این طرحی است که با دقت طراحی شده است.

روسیه به سمت استراتژی مرگ آهسته و دردناک با ابزارهای اقتصادی حرکت کرده است." مدرسه اقتصاد کیف در ماه ژوئن تخمین زد که هزینه تخریب فیزیکی موشک ها و توپخانه روسیه برای اقتصاد اوکراین حدود 130 میلیارد دلار است و 26 میلیارد دلار زیرساخت های تجاری آسیب دیده است.


منبع: فایننشال تایمز

۵ شهریور ۱۴۰۱ ۱۲:۰۶
تعداد بازدید : ۳۷۰
کد خبر : ۶۲,۴۸۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید