به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

بازار جهانی مقاطع وضعیت مطلوبی ندارد

بازار جهانی مقاطع وضعیت مطلوبی ندارد

 

پایگاه خبری فولاد ایران – تولیدکنندگان در سرتاسر جهان از دسترسی محدود به بازار و سطوح بالای رقابت رنج می برند، به ویژه از سوی روسیه، که در قیمت گذاری بسیار انعطاف پذیر است زیرا تولیدکنندگان روسیه به هر نحوی به دنبال بازارهای جدید هستند.


از آنجایی که بازار جهانی مقاطع با روند صعودی افزایش قیمت تمام شده روبروست، در حال حاضر در وضعیت بحرانی قرار دارد که مشخصه آن وجود موجودی بالای انبارها و تقاضای کمتر از حد انتظار است. به گفته انجمن تولیدکنندگان و عرضه کنندگان مقاطع، عدم اطمینان بیشتری در ماه های آینده در انتظار بازارهای جهانی است، اگرچه به نظر می رسد اروپا و سایر نقاط جهان شرایط بسیار متفاوتی را دنبال کنند.


تولیدکنندگان و مصرف کنندگان فولاد در اروپا در حال حاضر با افزایش بی سابقه قیمت انرژی مواجه هستند و بحران لجستیکی اتحادیه اروپا بدتر از همیشه است زیرا محموله ها به دلیل کم آبی رودخانه ها و کمبود رانندگان کامیون  با تاخیر و اختلال روبرو شده اند.  افزایش قیمت فولاد از نظر فعالان بازار دور از انتظار نبود ولی تداوم پیدا کرده و کاهش تولید ها بیشتر خواهند شد. کاهش تولید افت تقاضا و افزایش هزینه ها را به تعادل می رساند ولی قیمت ها بالاتر خواهند رفت.


در ایالات متحده، عرضه و تقاضا از یک سکوت تابستانی پیروی کردند، اما رقابت واردات به دلیل مشکلات شدید در بنادر کاهش یافته چون تخلیه کالا ممکن است ماه ها با تاخیر روبرو شود.کمبود نیروی انسانی، از رانندگان کامیون گرفته تا مدیران ادارات، مشکلات لجستیکی را تشدید کرده است.


ترکیه همچنین با افزایش قیمت انرژی مواجه است، به طوری که هزینه  تولید فولاد به طور سرسام آور 40 دلار در هر تن افزایش یافته، به این معنی که کارخانه های ترکیه باید هزینه های بالاتری برای تمام سفارش های رزرو شده برای حمل و نقل در سپتامبر دارند. فولادسازان ترکیه نیز با رقابت روسیه روبرو هستند، چرا که قیمت فولاد آن بدون توجه به محصول به طور متوسط 100 دلار در هر تن کمتر است.


نکته مثبت این است که قیمت ها در نهایت تثبیت شده است، اگرچه انتظار می رود این امر موقتی باشد. حاشیه سود همچنان در برخی مناطق مطلوب است و قیمت محصولات مقاطع در برخی بازارها بالاتر از محصولات ورق است که نشان دهنده عرضه محدود یا تقاضای بهتر است.


با این حال، به طور کلی، تا زمانی که سطح عرضه به تقاضا نرسد، انتظار نمی رود قیمت ها افزایش یابد، که ممکن است تا پایان سال این اتفاق بیفتد. فولادسازان اروپایی همچنان با تعطیلی کارخانه ها روبرو خواهند بود که قیمت ها را افزایش می دهد و واردات را جذاب تر می کند، اگرچه باید دید با توجه به تعطیلی های گسترده سایر فعالیت های اقتصادی با نزدیک شدن به زمستان، آیا واردات ارزش این ریسک را دارد یا خیر.


کارخانه‌های اروپایی می‌توانند اسلب و بیلت تولید شده در کشورهایی را وارد کنند که از بحران انرژی اروپا آسیب جدی ندیده‌اند و تنها سوال این است که آیا این واردات بدون سهمیه مجاز خواهد بود؟ با این حال، به نظر واضح است که صادرات روسیه قیمت ها را تضعیف کرده و به بسیاری از تولیدکنندگان در سراسر جهان، به ویژه فولادسازان ترکیه آسیب می رساند. تولیدکنندگان در سرتاسر جهان از دسترسی محدود به بازار و سطوح بالای رقابت رنج می‌برند، به‌ویژه روسیه که در قیمت‌گذاری بسیار انعطاف‌پذیر است زیرا تولیدکنندگان روس به دنبال بازارهای جدید احتمالی هستند.


به گزارش فولاد ایران،  با توجه به این شرایط  می‌توان بازار های جهانی را به شدت بی‌ثبات توصیف کرد، اما با وجود اینکه وضعیت بازار اروپا تیره و تار به نظر می‌رسد، اقداماتی که اتحادیه اروپا به تازگی اعلام کرده، به کاهش بحران کمک خواهد کرد. برای سایر نقاط جهان، عدم اطمینان در سه ماهه چهارم سال حاکم خواهد بود.


منبع: steelorbis
ترجمه: مونا تابان

۲۲ شهریور ۱۴۰۱ ۱۲:۳۱
تعداد بازدید : ۵۳۳
کد خبر : ۶۲,۷۶۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید