به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

روند جنگ روسیه و اوکراین با نزدیک شدن زمستان

پایگاه خبری فولاد ایران – با نزدیک شدن زمستان، روند جنگ اوکراین با چالش های جدیدی همراه می شود. کرملین با انتخاب‌های سختی روبروست، از جمله بسیج عمومی برای تقویت مجدد واحدهای خود در اوکراین و نحوه مدیریت کسری بودجه.


به گزارش فولاد ایران، بسیار فراتر از صحنه جنگ، روسیه باید انتخاب کند که تا چه اندازه از نفوذ خود بر عرضه گاز اروپا استفاده کند، زیرا دولت‌ها آماده می‌شوند تا هزینه‌های کلان برای کاهش اثرات عرضه بسیار محدود را کاهش دهند.


یک معضل بالقوه دیگر این است که حمایت چین از تهاجم روسیه، که هرگز از صمیم قلب نبود، ممکن است کاهش یابد.


ضد حمله خیره‌ کننده اوکراین در سرتاسر خارکف، همراه با پیشرفت‌های فرسایشی بیشتر در جنوب، گزینه‌های بدی را برای کرملین و وزارت دفاع روسیه که بسیار مورد انتقاد قرار گرفته‌اند، ارائه کرده است.


با نزدیک شدن به فصل زمستان، آنها باید انتخاب کنند که کدام جبهه را در اولویت قرار دهند و آیا تلاش برای تحقق هدف اعلام شده پوتین یعنی تصرف مناطق دونتسک و لوهانسک را دو چندان کنند یا خیر. روس ها در حال حاضر حدود 20 درصد از اراضی اوکراین از جمله کریمه و بخش هایی از جنوب را در اختیار دارند.


تصرف دونتسک اکنون برای روس ها امری ضروری تر است. هفت ماه جنگ کمبودهای لجستیک روسیه را نشان داده است که در هوای سردتر، سخت تر خواهد بود. در عین حال، به لطف موفقیت اوکراین در قطع تدارکات در سراسر رودخانه دنیپرو و در هدف قرار دادن پست های فرماندهی و انبارهای مهمات، پدافند روسیه در خرسون با وجود تقویت شدن، تحت فشار فزاینده ای قرار دارد.


ارتش روسیه تعداد زیادی واحد جدید برای تزریق به درگیری ندارد. بدیهی است که اوکراین نیز هزاران سرباز از جمله بسیاری از بهترین واحدهای خود در دونباس را از دست داده است. تعداد نیروهای توپخانه و موشکی روسیه هنوز بسیار بیشتر از نیروهای اوکراین است، اما نتوانسته است از این برتری برای دستاوردهایش استفاده کند.


برخی از ناظران شروع به این سوال کرده اند که آیا پیروزی اوکراین قابل تصور است یا خیر. این بستگی به تعریف پیروزی دارد. ژنرال دیوید پترائوس، مدیر سابق سیا و فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در عراق، گفت که انتظار دارد اوکراین سرزمین‌هایی را که روس‌ها از فوریه به تصرف خود درآورده‌اند، پس بگیرد. وی گفت، اما این کار زمان می برد و شامل جنگ سختی می شود.


در نهایت، موفقیت اوکراین در میدان نبرد به عرضه مستمر و گسترده سخت افزار غربی بستگی دارد. برخی از مقامات غربی بیم دارند که تحقیر کرملین ممکن است واکنش غیرقابل پیش بینی، حتی از جمله سلاح های هسته ای تاکتیکی را برانگیزد. روسیه زرادخانه ترسناکی از موشک‌های بالستیک و دیگر موشک‌ها را در اختیار دارد که می‌تواند از آنها نه برای به دست آوردن قلمرو، بلکه برای وارد کردن آسیب‌های فاجعه‌بار به زیرساخت‌های برق، آب و ارتباطات اوکراین استفاده کند.


با این وجود، مسیر جنگ در ماه‌های پایانی سالی که با امید کمی آغاز شد، متفاوت به نظر می‌رسد. مدتهاست که مشخص شده است که بخشی از استراتژی کرملین این است که اروپا را در حمایت از اوکراین از طریق فرو بردن آن در یک بحران انرژی، به معنای واقعی کلمه بستن شیرهای گاز، به زانو درآورد.


زمستان آتی آزمایش فشار انرژی مسکو خواهد بود. دولت‌های اروپایی به‌جای اینکه به دنبال مصالحه باشند، به این نتیجه رسیده‌اند که امتیاز دادن تنها باعث جسارت کرملین می‌شود. آنها برای محافظت از مصرف کنندگان و یک استراتژی بلندمدت برای کاهش وابستگی به انرژی روسیه هزینه های سنگینی را متقبل شده اند.


همچنین نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد درآمدهای بادآورده روسیه از قیمت های بالای نفت و گاز ممکن است به اوج خود رسیده باشد. آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند که تولید نفت روسیه تا فوریه آینده 17 درصد در مقایسه با تولید قبل از جنگ کاهش می‌یابد.


سیگنال‌های هر دو طرف نشان می‌دهد که آنها به‌جای کاوش در چشم‌انداز حل و فصل، در حال آماده شدن برای یک زمستان طولانی هستند.


منبع: CNN

۲۹ شهریور ۱۴۰۱ ۱۱:۰۷
تعداد بازدید : ۳۹۶
کد خبر : ۶۲,۸۳۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید