به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

کربن زدایی صنعت فولاد دنیا نیازمند سرمایه گذاری کلان

کربن زدایی صنعت فولاد دنیا نیازمند سرمایه گذاری کلان

 

پایگاه خبری فولاد ایران – کربن زدایی صنعت فولاد و سنگ آهن تا سال 2050، مطابق با توافقنامه آب و هوای پاریس، به 1.4 تریلیون دلار سرمایه گذاری و انقلاب در هر مرحله ای از زنجیره ارزش آن نیاز دارد. آخرین گزارش تحقیقاتی وود مکنزی به تقاضای جهانی فولاد تا سال 2050 با افزایش 15 درصدی نسبت به سال 2021 اشاره دارد. از طرفی تولید آهن و فولاد سالانه مجموعاً 3.4 میلیارد تن کربن منتشر می کند که معادل 7 درصد از انتشار جهانی این آلاینده است.


 کربن زدایی صنعت فولاد یک کار بسیار بزرگ است و برای برآورده شدن سناریوی انتقال انرژی آلاینده های صنعت فولاد باید 90 درصد نسبت به سطح فعلی کاهش یابد و اکنون صنعت آهن و فولاد نیاز فوری به کربن زدایی دارد.


تجزیه و تحلیل وود مکنزی نشان می دهد که 800 تا 900 میلیارد دلار برای کاهش انتشار کربن زیرساخت های فعلی فولادسازی، مانند راه اندازی کوره های جدید بر پایه  آهن اسفنجی مبتنی بر هیدروژن و کوره های قوس الکتریکی ضروری است.


به گزارش فولاد ایران، شرکت‌های معدنی باید نقش فعالی در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در بخش عملیاتی خود داشته باشند و همچنین سرمایه‌گذاری در معادن با سنگ آهن خلوص های بالا و خطوط تولید سبز گندله برای تولید فولاد سبز داشته باشند. به نوبه خود، این امر به پنج برابر عرضه گندله با خلوص بالا نسبت به آمار فعلی نیاز دارد که معادل 750 میلیون تن است که به سرمایه گذاری 250 تا 300 میلیارد دلاری تبدیل می شود.


برای رسیدن به کربن صفر تا سال 2050، سه چهارم تولید فولاد دنیا باید از فناوری‌های کم کربن استفاده کند که نیازمند تجاری‌سازی و جذب فناوری‌های جدیدی که با انرژی‌های تجدیدپذیر کار می‌کنند می باشد. تغییر به سمت انرژی پاک همچنین به حدود 2000 گیگاوات ظرفیت اختصاصی تولید انرژی های تجدیدپذیر نیاز دارد که معادل دو سوم ظرفیت فعلی تولید انرژی های تجدیدپذیر دنیا است.


منبع: Mining.com
ترجمه: مونا تابان

۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ۱۲:۱۴
تعداد بازدید : ۵۸۱
کد خبر : ۶۲,۸۶۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید