به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

کلاف سردرگم اقتصاد آمریکا

پایگاه خبری فولاد ایران – دو روز پس از آخرین افزایش نرخ بهره، هفت رئیس فدرال رزرو با برخی از بازرگانان دیدار کردند تا هر گونه تردید در مورد اثرات سیاست پولی سخت‌تر به سرعت برطرف ‌شود. هدف بانک مرکزی این است که تورم را رام کند، تورمی که سالیانه بیش از 8 درصد است. درک این موضوع که بانک مرکزی هنوز با این هدف فاصله دارد و به این ترتیب انقباض پولی ادامه خواهد داشت، باعث سردرگمی می شود.


به گزارش فولاد ایران، سهام آمریکا اخیراً به شدت کاهش یافته است. قیمت اوراق قرضه در حال کاهش است که منعکس کننده لرزش در بازارهای اعتباری است. افزایش سریع نرخ‌ها در آمریکا باعث افزایش ارزش دلار می‌شود، به فشار تورمی در جاهای دیگر می‌افزاید و سایر بانک‌های مرکزی را وادار می‌کند از الگوی فدرال رزرو پیروی کنند، بدون توجه به وضعیت اقتصادشان.


این تصدیق خطرات رویکرد فعلی است و نشانه ای مبنی بر اینکه بانک مرکزی در شرف تغییر رویکرد باشد، وجود ندارد. فدرال رزرو به سادگی نمی تواند قدرت اقتصاد داخلی را نادیده بگیرد. حتی با وجود تحولات مالی، اقتصاد آمریکا در ابعاد بحرانی در مرزهای خود تحت فشار است. در بازار کار برای هر فرد بیکار دو شغل وجود دارد. دستمزدها که تقریباً 7 درصد در مقایسه با سال قبل افزایش یافته است، با سریع ترین سرعت خود از اوایل دهه 1980 افزایش می یابد. قیمت مسکن در ماه آگوست ماه به ماه کاهش یافت، فروش خانه های جدید افزایش یافت و انتظارات را مخدوش کرد. سود شرکت ها به عنوان سهم تولید ناخالص داخلی به بالاترین میزان خود در دهه های اخیر رسیده است. با وجود نرخ های بالاتر، اعتماد مصرف کننده در حال افزایش بوده است.


این یک چالش جدی برای فدرال رزرو است. هرچه اقتصاد انعطاف‌پذیرتر باشد، برای مهار تورم سخت‌تر می‌شود. بنابراین، افزایش بیشتر نرخ بهره رکود نهایی را افزایش می دهد. همیشه بین تغییرات در سیاست پولی و تأثیر آنها بر فعالیت واقعی یک تاخیر وجود دارد. افزایش نرخ اخیر ناگزیر در سال آینده به اقتصاد آمریکا آسیب خواهد رساند. درک این موضوع که چرا، علیرغم مشکلات تولید، فدرال رزرو همچنان جنگ طلب است، بسیار مهم است.


دیر یا زود، ادامه افزایش نرخ ها بر اقتصاد آمریکا تاثیر خواهد گذاشت. به هر حال، این هدف فدرال رزرو است. حساس ترین بخش ها در حال حاضر ضربه خورده اند. نرخ وام مسکن ثابت 30 ساله به 7 درصد رسیده است که بالاترین میزان در بیش از یک دهه گذشته است. افزایش شدید موجودی کارت های اعتباری نشان می دهد که خانوارها شروع به اتمام پس انداز خود کرده اند. نرخ های بهره بالاتر فقط بدهی ها را سنگین تر می کند.


فدرال رزرو در سال جاری نرخ بهره را تا سه درصد افزایش داده است که شدیدترین افزایش آن در چهار دهه اخیر است. در حالی که آشفتگی بازارهای مالی را فرا گرفته است، برخی از اقتصاددانان از بانک مرکزی به دلیل حرکت بیش از حد و سرعت بسیار انتقاد کرده اند. به نظر می رسد برخی از مقامات فدرال رزرو نیز دچار سردی می شوند.


انتظارات سرمایه گذاران این است که فدرال رزرو حداقل یک درصد دیگر از افزایش نرخ را قبل از پایان سال ارائه دهد. این ممکن است یک حدس محافظه کارانه باشد. حتی پس از نیم سال انقباض پولی و کاهش رشد، اقتصاد همچنان از کمبود عرضه و افزایش تقاضا رنج می برد و در مواجهه با چنین ناهماهنگی، تنها جهت نرخ بهره افزایش است.


منبع: اکونومیست

۱۲ مهر ۱۴۰۱ ۱۲:۴۶
تعداد بازدید : ۲۹۵
کد خبر : ۶۲,۹۶۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید