به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

خبر خوب اقتصاد، خبر بد برای سهام و فدرال رزرو است

پایگاه خبری فولاد ایران – گزارش قوی مشاغل در روز جمعه پس از تشدید نگرانی‌ها مبنی بر اینکه فدرال رزرو به کارزار بی‌سابقه خود برای افزایش نرخ‌های بهره در مواجهه با تورم بالا ادامه خواهد داد، وال استریت را متحیر کرد.


علیرغم گزارش‌هایی مبنی بر کاهش تعداد کارمندان شرکت‌ها، رشد شغلی در ماه سپتامبر به 263000 نفر رسید و نرخ بیکاری از 3.7 درصد به 3.5 درصد کاهش یافت. به طور کلی افزایش آمار مشاغل به عنوان اخبار مثبت در نظر گرفته می شود، اما زمانی که با رشد دستمزد بالاتر از حد متوسط و مشارکت کم نیروی کار همراه شود، محاسبات تغییر می کند. نتیجه اینکه آنچه معمولاً «خبر خوب» است، ناگهان بد به نظر می رسد.


بیل نورثی، مدیر ارشد سرمایه گذاری در بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی تلاش کرده است تا اقتصاد را از طریق یک سری افزایش نرخ های تهاجمی کند کند، اما انعطاف پذیری مداوم بازار کار ممکن است آن را مجبور به افزایش بیشتر نرخ ها کند.


فدرال رزرو قطعا نمی خواهد بازار کار و اقتصاد سقوط کند. اسکات لدنر، مدیر ارشد سرمایه گذاری در Horizon Investments، گفت: آنچه آنها در تلاش هستند انجام دهند، مدیریت این کاهش است. چیزی که آنها واقعاً می‌خواهند ببینند این است که اوضاع به‌طور جزئی ضعیف‌تر می‌شود.


کوئینسی کراسبی، استراتژیست ارشد جهانی گفت: "اگر فدرال رزرو بتواند رکود را مهندسی کند، مسیر ترجیحی آنها حفظ بازار کار قوی، اما کاهش تعداد فرصت های شغلی خواهد بود."


با این حال، فرصت‌های شغلی کمتر برای کاهش فشار از افزایش دستمزد کافی نیست. تقاضا برای کارگران باعث افزایش تورم می شود زیرا شرکت ها دستمزد را برای جذب استعدادها حفظ می کنند. تورم دستمزدها به ویژه مورد نگرانی اقتصاددانان است، زیرا پس از ایجاد، به ندرت برطرف می شود.


شاخص اصلی قیمت مصرف شخصی، نشانگر تورم ترجیحی فدرال رزرو، در ماه اوت 0.6 درصد افزایش یافت و اقتصاددانان را شگفت‌زده کرد.


به گزارش فولاد ایران، نگرانی در مورد نرخ های بهره بالاتر که اقتصاد را تحت تاثیر قرار می دهد و سهام را پایین می آورد، ممکن است وال استریت را به خود مشغول کند.

زاکارلی گفت: "من فکر می کنم شکی وجود ندارد که در کوتاه مدت، از دست دادن شغل شما بسیار بدتر از قیمت های بالاتر است، و به همین دلیل است که فدرال رزرو انتخاب هابسون را دارد، زیرا هر دو نتیجه بد هستند."


زاکارلی گفت که در انتخاب برای بالا نگه داشتن نرخ‌ها و سیاست‌های فشرده، بانک مرکزی معتقد است که درد از دست دادن مشاغل در نهایت کمتر از تورم به سبک دهه 1970 باشد. آنچه فدرال رزرو از تاریخ آموخته است این است که وقتی تورم بالا باشد و همچنان بالا بماند، به همه آسیب می رساند، چه شاغل باشید و چه بیکار.


این نتیجه ای است که به نظر می رسد سیاست گذاران به آن رسیده اند و حداقل تا کنون به نظر می رسد متعهد به حفظ آن باشند.


منبع: CNN

۱۷ مهر ۱۴۰۱ ۱۳:۰۰
تعداد بازدید : ۴۶۸
کد خبر : ۶۳,۰۰۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید