به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

افزایش قیمت دلار دردسر خریداران نفت در جهان

پایگاه خبری فولاد ایران – نفت برنت از بالاترین رکود امسال بیش‌ از ۳۰درصد عقب‌نشینی کرده است. عقب‌نشینی نفت برنت از رکورد ۱۲۸دلار، با افزایش حدود ۱۵درصدی ارزش دلار آمریکا هم‌زمان شد. به این ترتیب، قیمت سوخت همچنان عامل مهمی در افزایش هزینه‌های زندگی در سراسر جهان مانده است.خریداران بزرگ نفت مانند چین، هند و اتحادیه اروپا، همگی شاهد کاهش واقعی اندک قیمت‌های نفت، نسبت به آنچه شاخص‌های بازار نشان می‌دهند، بوده‌اند و برای برخی از اقتصادهای نوظهور مانند سریلانکا، تاثیر افزایش قیمت نفت و ریزش ارزش ارز ملی، در قالب فروپاشی تقریبا کل اقتصاد، نمایان شده است.


جیووانی استونوو، تحلیلگر کالای گروه یو‌بی‌اس در این باره گفت: دلار قوی‌تر، مشکل جدی برای کشورهای مصرف‌کننده نفت است که ارزهای ملی آن با دلار برابری نمی‌کند.

طی ۱۲ ماه گذشته، قیمت نفت به ارزهای ملی، افزایش بسیار شدیدی پیدا کرده است. افزایش نرخ‌های بهره هم ریسک‌های ارزهای ملی اقتصادهای شکننده را تشدید کرده، این در حالی است که هم‌زمان کشورهای در حال توسعه نیز باید مراقب ذخایر دلاری خود باشند.


کشورهای منطقه یورو به واردات نفت، وابستگی زیادی دارند. از آنجا که هیچ عرضه نفت داخلی وجود ندارد، هر کدام از پنج اقتصاد بزرگ این بلوک شامل آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و هلند حداقل ۹۰درصد به خرید خارجی برای پالایشگاه‌هایشان نیاز دارند. در چنین شرایطی، قیمت‌گذاری نفت به دلار، به دردسری برای مقامات بانک مرکزی اروپا تبدیل شده که سال دشواری را سپری می‌کنند. کاهش تامین انرژی که با اقدام روسیه در کاهش عرضه گاز روی داده است، باعث افزایش سرسام‌آور قیمت‌های مصرف‌کننده شده است که در سپتامبر با رشد ۹.۹درصد، رکورد زد.


کشورهای آسیایی هم مشقت مشابهی را تجربه می‌کنند. ارزش واردات نفت چین در اوت، ۵۰ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت، در حالی که حجم واردات این کشور که محدودیت‌هایی را برای مقابله با گسترش کووید۱۹ به اجرا گذاشته بود، کاهش داشت. کره جنوبی و ژاپن با فراهم کردن یارانه، تلاش کرده‌اند تاثیر قیمت‌های بالاتر سوخت را برای مصرف‌کنندگان تعدیل کنند و بخشی از این بار به دوش دولت افتاده است.


فشار افزایش قیمت دلار آمریکا، باعث شده است هند با شرکای تجاری شامل عربستان سعودی، روسیه و امارات متحده عربی برای انعقاد قراردادهایی برای استفاده از ارزهای ملی در معاملات، وارد مذاکره شود. روپیه هند، امسال حدود ۱۱درصد در برابر دلار کاهش پیدا کرده است. دیویا دوش، استراتژیست ارزی بانک استاندارد چارترد می‌گوید: اگر قیمت نفت در همین سطوح باقی بماند یا افزایش بیشتری پیدا کند، کسری تجاری هند افزایش پیدا کرده و به افت بیشتر ارزش روپیه منتهی می‌شود.


به گزارش فولاد ایران، اگرچه فشار افزایش ارزش دلار، گسترده است، اما اقتصادهای نوظهور بیشترین صدمه را در این میان می‌بینند. افزایش قیمت‌های سوخت و کمبود ارزی، شرایط دشواری را برای برخی از این کشورها ایجاد کرده است. سریلانکا اخیرا تنها پالایشگاه نفت خود را بست زیرا قادر به پرداخت پول نفت نبود. این کشور در تابستان که قادر به تامین مالی واردات نفت و مواد غذایی نبود، عملا ورشکسته شد.


منبع: بلومبرگ

۱ آبان ۱۴۰۱ ۱۲:۵۶
تعداد بازدید : ۲۵۷
کد خبر : ۶۳,۱۵۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید