به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

افزایش امیدواری بازار جهانی سنگ آهن به بهبود بازار چین

افزایش امیدواری بازار جهانی سنگ آهن به بهبود بازار چین

 

پایگاه خبری فولاد ایران – افزایش امیدواری ها به این که بازار سنگ آهن دیگر به کف رسیده و خبرهای مثبت بازار مسکن چین قیمت این ماده اولیه را برای خلوص 62 درصد از حداقل قیمت سه سال اخیر یعنی 79 دلار 31 اکتبر حال به نزدیک 96 دلار هر تن سی اف آر چین رسانده است.


البته هنوز قیمت این ماده اولیه نسبت به اوج سال 2022 یعنی 160.3 دلار هشتم مارس ( پس از حمله روسیه به اوکراین) حدود 40 درصد کمتر است.


نگرانی های بخش عرضه مرتفع شده بود و از طرفی وضعیت نامطلوب بازار ساخت وساز چین که 70 درصد تقاضای جهانی سنگ آهن را در دست دارد مطرح بود از این رو قیمت ها نزولی شد. سرمایه گذاری در املاک چین در 9 ماه اول سال 8 درصد کمتر از سال قبل بود، در حالی که فروش املاک بر اساس مساحت 22.2 درصد در مدت مشابه کاهش یافت. از طرفی ساخت و ساز یک سوم تقاضای فولاد چین را در بر دارد از این رو چشم انداز بازار سنگ آهن به شدت به آن وابسته است.


به گزارش فولاد ایران، حال که دولت چین با تغییر سیاست ها امیدواری را به کمی بازار مسکن بازگردانده و به نظر خرید ملک برای خانه اولی ها با دسترسی آسان تر به وام  راحت تر شده امید به بازار سنگ آهن هم برگشته است.


با این حال هنوز بسیاری از تحلیلگران تردید دارند که بهبود قیمت اخیر سنگ آهن تنها واکنشی به جو مثبت بازار باشد تا تقاضای واقعی فولاد. در اکتبر واردات سنگ آهن به چین 4.7 درصد افت ماهانه داشته نسبت به مدت مشابه سال قبل هم 1.7 درصد کمتر بود. البته برای نوامبر فعالان بازار پیش بینی بهبود آمار را کرده اند ولی برای کل سال 2022 آمار نشان می دهد کمی نسبت به سال قبل کمتر خواهد بود.


برای سال 2023 چشم امید بازار سنگ آهن به کاهش محدودیت های کرونایی و افزایش تولید کارخانه های فولاد چین با امید به رشد تقاضاست. سوال اینجاست که آیا تقاضای فولاد چین و در نتیحه واردات سنگ آهن بهبودی واقعی خواهند داشت یا این که امید ها تنها به احتمال جواب دادن بسته های محرک اقتصادی دولت چین در سال جدید میلادی است.


منبع: mining.com
ترجمه: مونا تابان

۲۵ آبان ۱۴۰۱ ۱۱:۲۶
تعداد بازدید : ۱۱۰
کد خبر : ۶۳,۴۹۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید