به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

تورم، مسئله کلیدی در امور مالی

پایگاه خبری فولاد ایران – داده های رسمی نشان داد که تورم بریتانیا به 11.1 درصد و بالاترین حد خود در 41 سال گذشته رسیده است. گرانی غذا و انرژی، تورم بریتانیا را به بالاترین سطح خود در 41 سال گذشته رسانده است. بر اساس گزارش اداره آمار ONS در لندن، قیمت های مصرف کننده در اکتبر 11.1 درصد بیشتر از ماه مشابه سال گذشته بود.


این بالاترین رقم از اکتبر 1981 است. اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز انتظار داشتند که تورم تنها 10.7 درصد افزایش یابد که کمتر از نرخ تورم سالانه 10.1 درصدی در سپتامبر بود. گفته می شود اگر دولت قبوض انرژی خانوارها را محدود نمی کرد، تورم به 13.8 درصد می رسید.


به گزارش فولاد ایران، جهش تورم در انگلیس عمدتاً به دلیل افزایش قیمت‌های انرژی است که علی‌رغم محدود کردن قیمت‌های انرژی توسط دولت بریتانیا از اول اکتبر، برای اکثر خانوارها افزایش یافته است. قیمت برق پس از افزایش 54 درصدی در ماه سپتامبر، 65.7 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت. قیمت گاز پس از 95.7 درصد در ماه قبل 128.9 درصد افزایش یافت.


این شرایط به شدت به گروه های درآمد پایین تر ضربه زد. جرمی هانت، وزیر خزانه داری انگلیس در پاسخ به این داده ها گفت که تصمیمات سخت اما ضروری برای مقابله با افزایش قیمت ها مورد نیاز است. وی تاکید کرد: وظیفه ما این است که از بانک انگلستان در وظیفه اش برای بازگرداندن تورم به هدفی برای مدیریت قیمت ها حمایت کنیم و مسئولانه عمل کنیم.


وزیر دارایی انگلیس می خواهد برنامه های خود را برای تجدید ساختار مالی عمومی در روز پنجشنبه ارائه دهد که احتمالاً شامل افزایش مالیات و کاهش هزینه ها می شود.


بانک مرکزی بریتانیا اخیراً خود را در برابر تورم بالا با بزرگترین افزایش نرخ بهره در چند دهه اخیر آماده کرده و نرخ سیاست پولی کلیدی را با 0.75 واحد افزایش به 3.0 درصد افزایش داد. این شدیدترین افزایش از سال 1989 بود. بانک مرکزی انگلستان نرخ تورم 2 درصدی را هدف قرار داده است، اما مدتهاست که این هدف را از دست داده است.


منبع: فایننشال تایمز
ترجمه: ف. اسکندرخو

۳۰ آبان ۱۴۰۱ ۱۱:۰۸
تعداد بازدید : ۸۷
کد خبر : ۶۳,۵۲۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید