به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

آیا ترکیه با وجود تورم خروشان دوباره نرخ بهره را کاهش خواهد داد؟

پایگاه خبری فولاد ایران – روند کاهش نرخ بهره ترکیه قرار است با نشست سیاستگذاران در روز پنجشنبه ادامه یابد، زیرا رئیس جمهور ترکیه خواستار کاهش نرخ بهره در سال جاری، حتی با افزایش سرعت تورم به بیش از 85 درصد شده است. کمیته سیاست پولی از ماه آگوست نرخ پایه را با 3.5 درصد کاهش به 10.5 درصد کاهش رسانده است.

انتظار می رود که این نرخ ها را 1.5 درصد دیگر کاهش داشته باشد.


رئیس بانک مرکزی، عدم موفقیت خود را در کاهش نرخ تورم اذعان کرده است، اما ماه گذشته گفت که انتظار دارد رشد قیمت در پاییز امسال به اوج خود برسد. او با فشار رئیس جمهور رجب طیب اردوغان روبرو است که می خواهد سیاست پولی فوق العاده سست برای بهبود اقتصاد پیش از انتخابات سال آینده داشته باشد. اردوغان خود را "دشمن منافع" نامیده است و برخلاف تئوری اصلی اقتصادی، معتقد است که نرخ های بالا به جای کاهش تورم، تورم را تغذیه می کند.


به گزارش فولاد ایران، این سیاست به لیر که در یک سال نزدیک به 43 درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است، ضربه زده است. لیر در ماه‌های اخیر پس از یک سری مداخلات بانک مرکزی و سیاست‌هایی که دولت دنبال می‌کند، ثابت مانده است. نرخ بهره ترکیه که بر اساس تورم تعدیل می‌شود، با منفی ۷۵ درصد در میان پایین‌ترین نرخ‌های بهره در جهان است. هالوک بورومچکچی، بنیانگذار پژوهش و مشاوره بورومچکچی، گفت که بسیاری از اقتصاددانان اکنون از تصمیمات سیاستی بانک شانه خالی می کنند و بانک های خصوصی به سایر نرخ های بهره که مستقل از معیار حرکت می کنند، مانند نرخ سپرده، تکیه می کنند.


منبع: فایننشال تایمز

۳۰ آبان ۱۴۰۱ ۱۱:۰۹
تعداد بازدید : ۲۶۸
کد خبر : ۶۳,۵۲۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید