به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

آیا جام جهانی هدر دادن پول است؟

پایگاه خبری فولاد ایران – طبق گزارش ها، قطر در طول 12 سال از زمانی که حق میزبانی جام جهانی را به دست آورده، 300 میلیارد دلار هزینه کرده است و تنها انتظار دارد که این مسابقات 17 میلیارد دلار به اقتصاد آن بازگرداند. بخش اعظم این هزینه‌ها صرف ساخت زیرساخت‌ها شده است، از جمله یک سیستم متروی جدید که برای پذیرایی از 1.5 میلیون بازدیدکننده ساخته شده است که انتظار می‌رود در بزرگترین مهمانی فوتبال شرکت کنند.


به گفته محققان دانشگاه لوزان، بین سال های 1964 تا 2018، 31 رویداد از 36 رویداد بزرگ، مانند جام جهانی یا بازی های المپیک تابستانی و زمستانی، متحمل ضررهای کلان شدند. از 14 جام جهانی که آنها تجزیه و تحلیل کردند، تنها یک جام تا به حال سودآور بوده است: روسیه در سال 2018 مازادی 235 میلیون دلاری به دست آورد که به واسطه یک معامله هنگفت برای حقوق پخش و تامین بود.


تقریباً تمام هزینه های اصلی بر عهده کشور میزبان است. فیفا، نهاد حاکم بر ورزش، تنها هزینه های عملیاتی را پوشش می دهد. با این حال، بیشتر درآمد را به خانه می برد: فروش بلیط، حمایت مالی و حقوق پخش به خزانه آن می رود. برای مثال، آخرین جام جهانی 5.4 میلیارد دلار به فیفا رسید که بخشی از آن به تیم های ملی منتقل می شود.


داده‌های لوزان فقط شامل هزینه‌های مربوط به مکان‌های برگزاری، مانند ساخت استادیوم و تدارکات، مانند هزینه‌های کارکنان می‌شود و ارزش پروژه‌های غیرمستقیم مانند زیرساخت‌ها و هتل‌های جدید را نادیده می‌گیرد. برخی از پروژه‌های زیربنایی، اقتصادها را در بلندمدت مولدتر می‌کنند. اما بسیاری از استادیوم‌های پرهزینه در نهایت بلااستفاده می‌شوند و این رویدادها به ندرت جرقه‌ای برای توسعه اقتصادی در مناطق اطراف ایجاد می‌کند.


ساکنان شهرهای میزبان شروع به زیر سوال بردن مزایای دولت های خود در صرف میلیاردها دلار برای رویدادهای ورزشی بزرگ کرده اند. در نتیجه، کشورهای کمتری به عنوان میزبان داوطلب می شوند. هفت شهر برای میزبانی بازی های المپیک تابستانی در سال 2016 نامزد شدند. برای سال 2024 فقط دو پیشنهاد نهایی وجود داشت.


به گزارش فولاد ایران، جدای از اقتصاد، قطر در تلاش است تا اعتباری را که شهرهای میزبان جذب می‌کنند، حفظ کند. بر اساس یک تحلیل، دو سوم پوشش خبری قبل از جام جهانی در رسانه‌های بریتانیا بسیار مهم بوده است و بر سوابق ضعیف حقوق بشر این ایالت بیابانی تمرکز دارد. همچنین ممکن است هواداران از ممنوعیت ناگهانی الکل در استادیوم ها تحت تأثیر قرار نگیرند. مانند هر مهمانی، میزبانی تنها چیزی نیست که باید انجام شود.


منبع: اکونومیست

۱ آذر ۱۴۰۱ ۱۱:۴۷
تعداد بازدید : ۲۳۷
کد خبر : ۶۳,۵۴۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید