به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

اقتصاد جهانی درگیر کاهش حیاتی ترین سوخت جهان

پایگاه خبری فولاد ایران – هیچ گازی به اندازه گازوئیل برای سیستم مالی در سراسر جهان مهم نیست. این سوخت وانت ها، اتوبوس ها، کشتی ها و قطارها را نیرو می دهد و تجهیزات را برای توسعه، تولید و کشاورزی هدایت می کند. برای گرمایش منازل مهم است و با توجه به قیمت بالای بنزین خالص، در برخی مکان ها برای موتورهای ژنراتور کاربرد دارد.


در طی چند ماه آینده، تقریباً همه مناطق روی کره زمین با خطر کمبود گازوئیل مواجه خواهد شد، در زمانی که بحران در تمام بازارهای حیاتی جهان تورم را بدتر کرده و پیشرفت را متوقف کرده است.


بازخوردهای این امر احتمالاً بسیار زیاد است و به همه چیز از ارزش یک بوقلمون روز شکرگزاری گرفته تا پرداخت های خریداران املاک وارد می شود. تنها در ایالات متحده، ارزش فزاینده گازوئیل، صدمیلیارد دلار به سیستم مالی ضربه خواهد زد.


به گزارش فولاد ایران، در ایالات متحده، ذخایر گازوئیل و نفت گرمایشی در این زمان از سال در پایین ترین سطح خود قرار دارد. در اروپای شمال غربی نیز ممکن است موجودی انبارها در این ماه به پایین‌ترین حد خود برسد و پس از آن تا ماه مارس، مدت کوتاهی پس از اعمال تحریم‌ها که می‌تواند منطقه را از دریای روسیه به حداقل برساند، بسیار بیشتر کاهش ‌یابد. بازارهای جهانی صادرات آنقدر تنگ شده است که مکان‌های بین‌المللی فقیرتری مانند پاکستان بسته می‌شوند و تامین‌کنندگان در هدایت محموله‌های کافی برای برآوردن خواسته‌های کشور ناکام هستند.


قیمت گازوئیل در بازار نقطه ای بندر نیویورک، یک معیار کلیدی، در سال جاری تقریباً 50 درصد افزایش یافته است. این ارزش در اوایل نوامبر به 4.90 دلار در هر گالن رسید که تقریباً دو برابر محدوده سال قبل است. در شمال غربی اروپا، ارزش معاملات آتی گازوئیل حدود 40 دلار در هر بشکه بیشتر از برنت است.


محدودیت‌های اصلی در سطح جهانی برای قابلیت پالایش وجود دارد. عرضه نفت خام در حال حاضر بسیار محدود است. اما گلوگاه در مورد تبدیل آن به سوخت هایی مانند گازوئیل و بنزین بسیار تنگ تر است. این تا حدودی به دلیل همه‌گیری است، پس از اینکه قرنطینه‌ها تقاضا را از بین برد و پالایشگاه‌ها را وادار کرد تا تعدادی از محصولات کم ارزش خود را تعطیل کنند. اما انتقال قریب الوقوع دور شدن از سوخت های فسیلی، سرمایه گذاری در این بخش را کاهش داده است. از سال 2020، ظرفیت پالایش ایالات متحده بیش از 1 میلیون بشکه در روز کاهش یافته است. در همین حال، در اروپا، اختلالات حمل‌ونقل و اعتصاب‌های کارکنان به تولید پالایشگاه‌ها آسیب رسانده است.


با دور شدن اتحادیه اروپا از روسیه، اوضاع ممکن است بسیار وخیم تر شود و با نزدیک شدن به ضرب‌الاجل تحریم‌ها، اروپا همچنان به واردات مقدار زیادی گازوئیل از روسیه ادامه می‌دهد.


آمریتا سن، مسئول تجزیه و تحلیل انرژی اسپکتز، می گوید: "بحران گازوئیل به اقتصاد جهانی آسیب رسانده است."


منبع: بلومبرگ
ترجمه: ف. اسکندرخو

۲ آذر ۱۴۰۱ ۱۲:۵۰
تعداد بازدید : ۷۶
کد خبر : ۶۳,۵۵۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید