به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

تداوم وابستگی اروپا به گاز روسیه

پایگاه خبری فولاد ایران – از آنجایی که اروپا به تاریخ قطعی واردات نفت روسیه در 5 دسامبر نزدیک می‌شود، همچنان به سختی می‌تواند از تمام انرژی روسیه چشم پوشی کند. اتکا به گاز روسیه بیش از آنچه در ابتدا پیش بینی می شد مشکل ساز شده است، زیرا اروپا به دلیل ترس از کمبود و افزایش قیمت ها تمایلی به اعمال تحریم ها بر روی محصول گاز طبیعی ندارد. در حالی که واردات زغال سنگ و نفت روسیه از اروپا پس از حمله روسیه به اوکراین در اوایل سال جاری به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، منطقه همچنان به شدت به LNG روسیه متکی است.


بر اساس گزارش ریستاد انرژی، صادرات گاز مایع بین مارس و اکتبر در مقایسه با مدت مشابه سال 2021 حدود 20 درصد افزایش یافته است. محموله‌های LNG روسیه در سال منتهی به سپتامبر بالغ بر 1.2 میلیون تن بوده است که معادل بین 1 تا 2 میلیارد دلار است.


اروپا به شدت در تلاش است تا ذخایر خود را به موقع برای زمستان که تقاضا افزایش می یابد، دوباره پر کند. با قطع ارسال گاز از خط لوله نورد استریم 1 توسط روسیه، بسیاری از کشورها مجبور شدند به LNG روسیه که توسط شرکت خصوصی نواتک ارائه می‌شود، اتکا کنند. با توجه به اینکه روسیه چهارمین تولیدکننده بزرگ LNG در جهان است، بسیاری از کشورهای جهان در سال های اخیر برای تامین انرژی خود به آن متکی شده اند.


اما از آنجایی که ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه انرژی روسیه اعمال می‌کند و اتحادیه اروپا نیز از آن پیروی می‌کند، ادامه اتکای آن به گاز روسیه می‌تواند دردسرساز شود زیرا در برابر هرگونه کاهش از سوی روسیه آسیب‌پذیر است.


برخی از کشورها در حال حاضر از منابع گازی دیگر استفاده می کنند و اتکای اندکی به روسیه دارند. به عنوان مثال، بریتانیا به گاز روسیه متکی نیست، زیرا شرکت انرژی Centrica با شرکت Equinor نروژی قراردادی را برای تامین گاز اضافی در سه زمستان آینده امضا کرده است. قبرس همچنین تامین کنندگان گاز دیگری نیز دارد که هیچ وابستگی به روسیه ندارد. با این حال، فرانسه برای 24 درصد از گاز وارداتی خود به روسیه، 46 درصد به آلمان و مجارستان برای گاز بیشتر از آنچه در کل سال مصرف کرده است، متکی است. بنابراین، در حالی که برخی کشورها دور شدن از روسیه را نسبتاً آسان می‌دانند، برخی دیگر نگران امنیت انرژی خود در صورت قطع همه روابط انرژی با روسیه هستند.


به گزارش فولاد ایران، ایالات متحده و خاورمیانه نقش حیاتی در پر کردن این شکاف ایفا کرده اند و مقادیر بیشتری LNG به اروپا تحویل می دهند. اما همچنان نگرانی از کمبود وجود دارد، که قیمت گاز را در سراسر سال 2022 افزایش داده است. آلمان اکنون در حال بررسی پتانسیل ساخت پنج ترمینال جدید LNG است تا اطمینان حاصل کند که کشتی های باری که وارد می شوند به دلیل کمبود اسلات برای تخلیه دور نمی شوند.


از آنجایی که چندین کشور اروپایی برای تحکیم امنیت انرژی خود با تامین تامین کنندگان گاز جدید و سرمایه گذاری در زیرساخت ها رقابت می کنند، اما همه موافق آن نیستند. به عنوان مثال، اسپانیا و آلمان می خواهند یک اتصال گاز جدید از طریق کوه های پیرنه برقرار کنند، اما فرانسه با این ابتکار مخالفت می کند. در عوض، فرانسه از پایانه‌های LNG جدید حمایت می‌کند که می‌توان آن‌ها را به صورت شناور ساخت و معتقد است ساخت آنها سریع‌تر و ارزان‌تر از خط لوله جدید است.


مهم نیست که اروپا چقدر تلاش می کند، به نظر می رسد این بلوک نمی تواند وابستگی خود به LNG روسیه را کاهش دهد. سرمایه‌گذاری بیشتر در زیرساخت‌های گاز طبیعی و بخش انرژی‌های تجدیدپذیر اروپا می‌تواند از حرکت بلندمدت آن برای دور شدن از انرژی روسیه حمایت کند، اما احتمالاً در کوتاه‌مدت به شدت به روسیه برای انرژی متکی خواهد بود.


منبع: Oilprice

۲ آذر ۱۴۰۱ ۱۲:۵۲
تعداد بازدید : ۲۱۷
کد خبر : ۶۳,۵۶۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید