به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

اجتناب از رکود جهانی به لطف هند و چین

پایگاه خبری فولاد ایران – رشد اقتصاد جهانی در سال آینده بیشتر کاهش خواهد یافت، اما جهان احتمالاً به لطف بزرگترین اقتصادهای آسیا از رکود اجتناب خواهد کرد. بر اساس آخرین پیش بینی سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی جهانی در سال جاری 3.1 درصد و در سال 2023 تنها 2.2 درصد رشد کند.


به گزارش فولاد ایران، اگرچه OECD رکود اقتصادی را پیش‌بینی نمی‌کند، اما پیش‌بینی آن بدبینانه‌تر از صندوق بین‌المللی پول (IMF) است که ماه گذشته اعلام کرد که انتظار دارد اقتصاد جهان امسال 3.2 درصد و در سال آینده 2.7 درصد رشد کند.


OECD روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: «چشم انداز شکننده» برای اقتصاد جهانی نتیجه مستقیم جنگ روسیه علیه اوکراین است که جرقه بحران انرژی را برانگیخته است که باعث افزایش تورم در سراسر جهان شده است.


انتظار می‌رود تورم مداوم، قیمت‌های بالای انرژی، رشد ضعیف درآمد واقعی خانوارها، کاهش اعتماد و شرایط مالی سخت‌تر، همگی رشد را کاهش دهند. اگر قیمت انرژی بیشتر افزایش یابد یا عرضه انرژی مختل شود، رشد می تواند حتی ضعیف تر از حد انتظار باشد.


به گفته  OECD، رشد سال آینده به شدت وابسته به اقتصادهای بزرگ آسیایی است که نزدیک به سه چهارم رشد تولید ناخالص داخلی جهانی را به خود اختصاص خواهند داد.


پیش بینی می شود هند پس از عربستان سعودی با 6.6 درصد در سال 2022 و پس از آن 5.7 درصد در سال 2023 دومین نرخ رشد جهان را داشته باشد. در مقابل، انتظار می‌رود که ایالات متحده تنها 1.8 درصد در سال 2022 و 0.5 درصد در سال 2023 رشد کند.


این سازمان افزود: "کشورهای کم‌درآمد به‌ویژه در برابر قیمت‌های بالای مواد غذایی و انرژی آسیب‌پذیر خواهند بود، در حالی که شرایط مالی سخت‌تر جهانی ممکن است خطر مشکلات بدهی‌های بیشتر را افزایش دهد."


منبع: CNN

۲ آذر ۱۴۰۱ ۱۲:۵۹
تعداد بازدید : ۲۹۶
کد خبر : ۶۳,۵۶۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید