به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

صدمات جبران ناپذیر سقف قیمت گاز برای بازارهای انرژی

پایگاه خبری فولاد ایران – در اوایل این هفته، کمیسیون اروپا بیانیه‌ای صادر کرد و آنچه را که «سقف قیمت ایمنی» برای قیمت گاز نامید، 275 یورو یا 283 دلار در هر مگاوات ساعت اعلام کرد.


به گفته این کمیسیون، هدف سقف قیمت گاز به‌عنوان ابزاری موقت و هدف‌مند برای مداخله خودکار در بازارهای گاز در صورت افزایش شدید قیمت گاز، استفاده خواهد شد.

در حالی که دولت های ملی ممکن است از این ابزار جدید خوشحال باشند، دست اندرکاران بازار احساس عکس دارند. در واقع، معامله گران هشدار داده اند که استفاده از این ابزار می تواند آسیب های جبران ناپذیری به بازارهای انرژی در اروپا وارد کند.


فدراسیون اروپای بازرگانان انرژی اظهار کرد: "حتی یک مداخله کوتاه مدت، عواقب شدید، ناخواسته و غیرقابل برگشتی در لطمه به اعتماد بازار که ارزش گاز مشخص و شفاف است، خواهد داشت." آنچه معامله‌گران استدلال می‌کنند این است که تهدید محدودیت قیمت گاز در قراردادهای گازی بازار را تحت فشار قرار می‌دهد و عملاً آن را کمتر شفاف می‌کند. به گفته آنها، حتی بدتر از آن، ایده اتحادیه اروپا است که اساساً قیمت های آتی گاز اروپا را به قیمت گاز طبیعی مایع در بازار لحظه ای پیوند دهد.


به گزارش فولاد ایران، کمیسیون اتحادیه اروپا می گوید این واقعیت که سقف قیمت به قراردادهای ماهانه محدود می شود، ثبات سیستم مالی و بازارهای آتی را با باز گذاشتن دست معامله گران برای تجارت گاز در بورس و در بازار نقدی تضمین می کند.


به گفته معامله گران و صرافی ها اینطور نیست. دنیای تجارت به قدری نگران سقف قیمت گاز است که فدراسیون تجارت انرژی اروپا این هفته به کمیسیون هشدار داد که این سقف ممکن است صرافی‌ها را مجبور به توقف معاملات کند در صورتی که نتوانند به تعهدات خود در مورد اجرای بازارهای منصفانه و منظم عمل کنند.


در همین حال، بانک مرکزی اروپا نیز نسبت به انتقال معاملات از صرافی ها به بازارهای خارج از بورس هشدار داده است که با مشخص کردن معاملات مستقیم بین طرفین، بسیار مبهم تر و بسیار کمتر از صرافی تنظیم شده است.


منبع: Oilprice

۵ آذر ۱۴۰۱ ۱۳:۰۷
تعداد بازدید : ۴۱۶
کد خبر : ۶۳,۵۸۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید