به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

مهار هرج و مرج با پایان سیاست کووید صفر چین

پایگاه خبری فولاد ایران – همه کسب و کارها در دوران صفر کووید چین با مشکل مواجه نشده اند. به عنوان مثال، Andon Health، یک شرکت ثبت شده در شنژن که تست های کووید و دستگاه های پزشکی تولید می کند، در سه ماهه سوم سال 32000 درصد افزایش سود خالص را در مقایسه با مدت مشابه در سال 2021 نشان داد. 35 شرکت بزرگ تولید کننده تست کووید-19 در نیمه اول سال 2022 حدود 150 میلیارد یوان (21 میلیارد دلار) درآمد کسب کردند و نسل جدیدی از سرمایه گذاران همه گیری را ایجاد کردند.


اما خارج از مجموعه صنعتی کووید چین، اقتصاد در رنج است. قرنطینه ها و محدودیت های طاقت فرسا در رفت و آمد باعث کاهش اعتماد مصرف کننده و رشد اقتصادی شده است. در طول دو هفته گذشته، این روند الهام بخش اعتراضات در سراسر کشور بوده و تنش ها در این راستا افزایش یافته است. جوانان در خیابان های شانگهای در 27 نوامبر آزمایش و قرنطینه بی پایان را رد کردند و شعار می دادند: «ما آزمایش کووید نمی خواهیم. ما آزادی می خواهیم.»


به گزارش فولاد ایران، اثرات اقتصادی تلاش چین برای خلاص شدن از شر این ویروس هرگز واضح نبوده است. رفت و آمد مردم به شدت محدود شده است. در هفته 14 نوامبر، با افزایش موارد کووید، تعداد پروازهای داخلی نسبت به سال گذشته 45 درصد کاهش یافت. سه شرکت بزرگ هواپیمایی چین در نه ماهه اول سال 2022 مجموعاً 74 میلیارد یوان از دست دادند. نرخ بیکاری جوانان چین در ماه ژوئیه به رکورد 19.9 درصد رسید.


با افزایش بی سابقه آلودگی های کووید، سیاست گذاران اقتصادی تلاش کردند تا اقتصاد را تقویت کنند. بانک مرکزی از کاهش نسبت ذخایر الزامی وام دهندگان خبر داد و دست اندرکاران تلاش کردند جان و اعتماد جدیدی به بازار املاک چین بدهند، جایی که فروش در سال گذشته به شدت کاهش یافته است.


اقدامات تسهیلی اعلام شده در اواسط نوامبر به دنبال کمک به توسعه دهندگان برای دسترسی به اعتبار بود تا بتوانند به ساخت و ساز ادامه دهند. اما ادامه قرنطینه ها و کاهش شدید اعتماد مصرف کننده خریداران خانه را متوقف می کند و چشم انداز اقتصاد به طور کلی در سال 2023 به طور فزاینده ای تاریک به نظر می رسد.


دور نگه داشتن کووید زمانی برنامه خوبی به نظر می رسید. اما در زمانی که سایر کشورها زندگی با ویروس را آموختند، سیاست کووید چین که با قرنطینه شانگهای، مرکز اصلی تجاری این کشور شروع شد، کاملاً بی‌سازمان و سرکوبگر به نظر می‌رسد.


با ایجاد فشار در بسیاری از جبهه ها، رهبران پکن باید بپذیرند که در نهایت کنترل ویروس و صبر عمومی را از دست خواهند داد. مسیر پیش رو تاریک است. تعداد کمی از تحلیلگران معتقدند چین در حال آماده شدن برای بازگشایی قریب الوقوع است. در عوض بسیاری می بینند که بلافاصله دوره ای از سردرگمی و اشتباهات دردناک سیاستی در پیش است. حداقل تا چهار ماه آینده یا تا پس از یک نشست سیاسی مهم در ماه مارس، انتظار می‌رود رهبران پکن از کووید صفر حمایت کنند و در عین حال تلاش کنند روش‌های خود را اصلاح کنند. اگر مقامات دولت مرکزی نتوانند استراتژی خروج را طراحی کنند، این وضعیت ممکن است تا سال 2023 ادامه یابد.


منبع: اکونومیست

۹ آذر ۱۴۰۱ ۱۱:۴۹
تعداد بازدید : ۱۶۵
کد خبر : ۶۳,۶۵۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید