به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

نتیجه اقتصادی اعتراضات در چین

پایگاه خبری فولاد ایران – اعتراضات علیه مقررات طولانی مدت و محدود کننده کووید چین در آخر هفته در سراسر کشور گسترش یافت. تظاهرات علیه رئیس جمهور چین شی جین پینگ و سیاست پرهزینه او در برابر کووید صفر، یک مورد بسیار نادر از نافرمانی مدنی گسترده است.


به گزارش فولاد ایران، در حالی که اعتراض‌ها چالشی بی‌سابقه برای شی است، اما پیامدهای اقتصادی و بازاری نیز به دنبال دارد. نفت روز دوشنبه سقوط کرد و به پایین‌ترین حد خود در سال 2022 رسید، در حالی که سهام شرکت‌هایی که برای تولید به چین متکی هستند نیز شوک را احساس کردند. سهام اپل پس از گزارش هایی مبنی بر اینکه ناآرامی در یکی از کارخانه هایش می تواند منجر به کاهش 6 میلیون آیفون پرو در سال جاری شود، 2.6 درصد سقوط کرد.


سیاست بحث‌برانگیز چین در برابر کووید صفر بر زندگی روزمره و به شدت بر اقتصاد تأثیر گذاشته است. شانگهای در بهار امسال حدود دو ماه تعطیل شد و چنگدو، شهری با 21 میلیون نفر، در پاییز تعطیل شد.


در اوایل ماه جاری، پکن برخی از محدودیت‌های مرتبط با کووید را کاهش داد و این امیدها را برانگیخت که اقتصاد به زودی به طور کامل بازگشایی شود، اما دولت‌های محلی بار دیگر کنترل‌ها را با افزایش موارد ابتلا، تشدید کردند. به نظر نمی رسد که این سیاست کارساز باشد، زیرا موارد ابتلا به این بیماری به بالاترین حد خود رسیده است، اما نرخ پایین واکسیناسیون چین، واکسن های نسبتاً ناکارآمد و جمعیت پیر به این معنی است که پایان دادان به محدودیت ها می تواند بسیار کشنده باشد.


ارزش کالاها به دلیل نگرانی های چین در روز دوشنبه کاهش یافتند. قیمت نفت به شدت کاهش یافت، زیرا سرمایه گذاران نگران هستند که افزایش موارد کووید و اعتراضات در چین ممکن است تقاضای یکی از بزرگترین مصرف کنندگان نفت جهان را کاهش دهد.


مقامات دولت چین در موقعیت عجیبی قرار دارند. آن‌ها نمی‌خواهند سیاست کووید را پایان دهند، اما همچنین می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که ناآرامی‌های سیاسی افزایش نمی‌یابد. شرکت‌هایی که در چین تجارت می‌کنند، به‌دقت دنبال هر گونه سرنخ در مورد آینده هستند. آنها همچنین در حال بررسی حذف تولید در دراز مدت از کشور هستند. اپل قبلاً بخشی از تولید خود را به هند منتقل کرده است.


گلدمن ساکس، در یک گزارش تحقیقاتی که اواخر روز یکشنبه منتشر شد، پیش‌بینی کرد که اعتراضات می‌تواند باعث شود چین زودتر از آنچه قبلاً انتظار می‌رفت، سیاست کووید صفر را کنار بگذارد. اما چند روز آینده می تواند سرنوشت ساز باشد. اگر اعتراضات دوباره شعله ور شود، دولت چین احتمالاً مجبور خواهد شد به نوعی واکنش نشان دهد.


در هر صورت، ادامه عدم قطعیت سیاست های همه گیری منجر به فشارهای بیشتر بر زنجیره های تامین جهانی خواهد شد و قیمت ها را بالا نگه می دارد.


منبع: CNN

۹ آذر ۱۴۰۱ ۱۲:۰۰
تعداد بازدید : ۲۴۴
کد خبر : ۶۳,۶۶۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید