به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

واردات بی سابقه نفت آسیا پیش از تحریم‌ها علیه روسیه

پایگاه خبری فولاد ایران – بزرگترین خریداران آسیایی در ماه نوامبر رکورد واردات نفت را به ثبت رساندند. واردکنندگان بزرگ جهان در آستانه تحریم اتحادیه اروپا و سقف قیمت نفت روسیه که از 5 دسامبر اعمال می شود، عجله داشتند تا نفت خام ارزان تر را ذخیره کنند.


به گزارش فولاد ایران، قیمت‌های پایین‌تر و فشار برای تضمین عرضه نفت قبل از تحریم‌ها علیه روسیه، ابهامات بیشتری را در زمینه خدمات حمل‌ونقل دریایی و احتمالاً کمبود نفت‌کش‌ها ایجاد می‌کند. چین، هند، ژاپن و کره جنوبی، با وجود تقاضای کم در چین به دلیل محدودیت های مجدد کووید، حجم بالایی نفت خام وارد کردند.


بر اساس داده‌های Refinitiv Oil Research ، آسیا در ماه نوامبر 29.1 میلیون بشکه در روز نفت خام وارد کرده است.  واردات آسیایی در ماه اکتبر 25.6 میلیون بشکه در روز و در سپتامبر 26.6 میلیون بشکه در روز بود.


رکورد واردات در ماه نوامبر می‌تواند موقتی باشد، اما نشان می‌دهد که خریداران آسیایی می‌خواستند قبل از ممنوعیت‌های 5 دسامبر که می‌تواند تجارت با محموله‌های روسیه را به دلیل مشکلات احتمالی در دسترس بودن نفت خام، سخت‌تر کند، نفت خام از جمله از روسیه، ذخیره کنند.


بزرگترین خریداران نفت خام در آسیا، چین و هند، به مکانیسم سقف قیمت نپیوسته‌اند و نشان داده‌اند که امنیت انرژی و توانایی مستمر آنها برای واردات نفت خام در راس استراتژی‌های سیاست آنها قرار دارد.


تا پایان هفته گذشته، عیار نفت خام روسیه، اورال، 52 دلار در هر بشکه معامله شد که 33.28 دلار نسبت به نفت برنت تخفیف داشت. این در مقایسه با میانگین تخفیف اورال به برنت در سال 2021 به میزان 2.85 دلار در هر بشکه است.


هنوز ناشناخته‌های زیادی در مورد تأثیر تحریم‌های آتی بر صادرات روسیه بر تجارت نفت وجود دارد.


منبع: Oilprice

۱۴ آذر ۱۴۰۱ ۱۳:۵۸
تعداد بازدید : ۲۶۷
کد خبر : ۶۳,۷۲۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید