به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را روی 7.5 درصد نگه داشت

پایگاه خبری فولاد ایران – بانک مرکزی روسیه روز جمعه نرخ بهره اصلی خود را برای دومین جلسه متوالی 7.5 درصد اعلام کرد، اما اشاره کرد که ریسک های تورمی در حال افزایش است.


بانک روسیه در سال جاری تاکنون شش بار نرخ بهره را کاهش داده است. نرخ کلیدی در ماه اکتبر، پس از کاهش 50 واحدی در سپتامبر، در 7.5 درصد ثابت ماند اما از 8 درصد قبل کمتر است. بانک روسیه آخرین بار در اواخر فوریه و پس از تهاجم مسکو به اوکراین، نرخ بهره را افزایش داد و نرخ اصلی را از 9.5 درصد به 20 درصد در آن زمان رساند.


این بانک در بیانیه روز جمعه خود اعلام کرد که قیمت های مصرف کننده در حال حاضر با نرخ متوسط در حال رشد هستند، در حالی که تقاضای مصرف کنندگان کاهش یافته است.


بر اساس گزارش بانک روسیه، تورم سالانه روسیه در ماه دسامبر 12.7 درصد برآورد شد که بسیار بالاتر از هدف 4 درصدی آن بود.


به گزارش فولاد ایران، از زمان تهاجم به اوکراین، اقتصاد روسیه تحت رگبار تحریم‌های اقتصادی تنبیهی قدرت‌های غربی قرار گرفته است که به چشم‌انداز رشد آن آسیب رسانده و مسکو را از سیستم مالی جهانی طرد کرده است.


صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند که تولید ناخالص داخلی روسیه در سال 2022 به میزان 3.4 درصد کاهش می‌یابد و در سال آینده بیشتر، در حالی که تورم سالانه در کل سال 2022 به 13.8 درصد خواهد رسید.


بانک مرکزی روسیه اعلام کرد سیاست های مالی دولت برای حمایت از فعالیت های اقتصادی در سال 2023 آغاز خواهد شد.


منبع: CNBC


۲۶ آذر ۱۴۰۱ ۱۴:۱۰
تعداد بازدید : ۴۳۴
کد خبر : ۶۳,۸۶۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید