به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

ارتباط بین طوفان های زمستانی و گرمایش زمین

پایگاه خبری فولاد ایران – جهان در حال گرمتر شدن است، از جمله در زمستانها، با این حال، ایالات متحده در سال های اخیر طوفان های زمستانی شدیدی را تجربه کرده است و کارشناسان در حال بررسی دقیق تر ارتباط بین این رویدادهای سرد شدید و تغییرات آب و هوایی هستند.


به گزارش فولاد ایران، در حالی که ارتباط بین گرم شدن کره زمین و امواج گرما بسیار مستقیم است، رفتار طوفان های زمستانی توسط دینامیک پیچیده جوی کنترل می شود که مطالعه آن دشوارتر است.


مایکل مان، اقلیم شناس دانشگاه پنسیلوانیا، گفت: با این حال، "جنبه های خاصی از طوفان های زمستانی وجود دارد که در آنها پیوندهای تغییرات آب و هوایی نسبتاً قوی است."


برخورد هوای سرد شمال با آب گرمتر این دریاچه ها باعث همرفت می شود که منجر به بارش برف می شود.


مان در مقاله‌ای در سال 2018 نوشت: "هرچه دمای دریاچه‌ها گرم‌تر باشد، رطوبت بیشتری در هوا وجود دارد و پتانسیل بیشتری برای برف‌های اثر دریاچه وجود دارد". جای تعجب نیست که با افزایش دما در قرن گذشته شاهد افزایش طولانی مدت بارش برف اثر دریاچه هستیم.


با این حال، در مورد مکانیسم های دیگر، مانند تأثیر تغییرات آب و هوایی بر گرداب قطبی و جریان های هوای جت، اتفاق نظر وجود ندارد.


گرداب قطبی یک توده هوا در بالای قطب شمال است که در بالای استراتوسفر قرار دارد. انسان ها در تروپوسفر زندگی می کنند و استراتوسفر درست بالای آن قرار دارد.

اطراف آن توسط نواری از هوای دوار احاطه شده است که به عنوان مانعی بین هوای سرد شمال و هوای گرمتر در جنوب عمل می کند. با ضعیف شدن گرداب قطبی، این نوار هوا شروع به موج دار شدن می کند و شکل بیضی شکل تری به خود می گیرد و هوای سرد بیشتری را به سمت جنوب می آورد.


این جریان هوا که از غرب به شرق می‌وزد، دوباره مرز بین هوای سرد و گرم را دنبال می‌کند، سپس به گونه‌ای پیچ می‌خورد که اجازه می‌دهد هوای سرد از شمال در عرض‌های جغرافیایی پایین‌تر، به‌ویژه در شرق ایالات متحده نفوذ کند.


جودا کوهن، نویسنده اصلی این مطالعه و اقلیم شناس برای تحقیقات جوی و محیطی (AER) می گوید: "همه موافق هستند که وقتی گرداب قطبی مختل می شود، احتمال آب و هوای شدید زمستانی افزایش می یابد.


و این گرداب قطبی دقیقاً همان چیزی است که درست قبل از طوفانی که دسامبر امسال ایالات متحده را درنوردید مشاهده شد.


اما چه چیزی باعث این اختلالات فزاینده در گرداب قطبی می شود؟


به گفته کوهن، آنها با تغییرات در قطب شمال مرتبط هستند که با تغییرات آب و هوایی شتاب گرفته است. از یک سو ذوب شدن سریع یخ دریا و از سوی دیگر افزایش پوشش برف در سیبری.


مان می گوید، با این حال، این آخرین نکته "یک بحث فعال در جامعه علمی" است. مدل‌های اقلیمی هنوز تمام فیزیک‌های اساسی را که ممکن است به چگونگی تأثیر تغییرات آب و هوایی بر رفتار جریان جت مرتبط باشد، نشان نمی‌دهند."


مطالعات آتی همچنان در سال های آینده برای کشف راز این واکنش های زنجیره ای پیچیده مورد نیاز خواهد بود.


منبع: Japan Times

۱۰ دی ۱۴۰۱ ۱۳:۰۴
تعداد بازدید : ۱۵۰
کد خبر : ۶۴,۰۱۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید