به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

اقتصاد جهانی روی لبه تیغ

پایگاه خبری فولاد ایران – مقامات بانک جهانی در حالی که این موسسه از آخرین پیش بینی های خود برای رشد جهانی پرده برداری می کند، هشدار داده اند که اقتصاد جهانی "روی لبه تیغ" است و در معرض خطر سقوط در رکود در سال جاری است. بر اساس آخرین ویرایش گزارش چشم انداز اقتصاد جهانی که روز سه شنبه منتشر شد، این سازمان مستقر در واشنگتن انتظار دارد اقتصاد جهان در سال جاری تنها 1.7 درصد رشد کند که کاهش شدیدی نسبت به 2.9 درصد تخمین زده شده در سال 2022 است.


آیهان کوسه، اقتصاددان بانک جهانی که مسئول این گزارش است، گفت: "خطرهایی که شش ماه پیش درباره آن هشدار داده بودیم محقق شده. اقتصاد جهان روی لبه تیغ است و اگر شرایط مالی سخت تر شود، به راحتی می تواند وارد رکود شود."


اگر پیش‌بینی تاریک بانک جهانی محقق ‌شود، دهه کنونی اولین دهه از دهه 1930 خواهد بود که دو رکود جهانی را تجربه می‌کند. این گزارش از پیش‌بینی‌های آشکار صندوق بین‌المللی پول پیروی می‌کند. کریستالینا جورجیوا، مدیر عامل صندوق، هفته گذشته گفت که یک سوم اقتصاد جهانی امسال با رکود مواجه خواهد شد.
بانک جهانی پیش‌بینی رشد خود را برای 95 درصد اقتصادهای پیشرفته و بیش از 70 درصد از بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه در مقایسه با شش ماه قبل کاهش داده است.


این بانک هشدار داد که اقتصادهای پیشرفته امسال تنها 0.5 درصد رشد خواهند کرد که کمتر از 2.5 درصد تخمین زده شده در سال گذشته است. انتظار می‌رود در بقیه نقاط جهان، رشد بدون تغییر در 3.4 درصد باشد. با این حال، کشورهای در حال توسعه بدون احتساب چین، 2.7 درصد در سال جاری رشد خواهند کرد که نسبت به 3.8 درصد در سال 2022 کاهش خواهد یافت. این گزارش، تورم و نرخ بهره بالا، کاهش سرمایه گذاری و اختلالات ناشی از حمله روسیه به اوکراین در اواخر فوریه را عامل نزولی دانسته است.


کوسه اظهار امیدواری کرد کاهش اخیر قیمت انرژی تا حدودی این روند منفی را تسکین بدهد. او گفت: "بزرگترین تهدید برای رشد این بود که بانک‌های مرکزی برای مقابله با تورم، نرخ‌های بهره را بیشتر افزایش می‌دهند و تا زمانی که تورم به طور مداوم تحت کنترل نباشد، آن را بالا نگه می‌دارند." او گفت که میانگین نرخ بهره جهانی 5 درصد است. افزایش 1 درصدی آن رشد جهانی را در سال جاری از 1.7 درصد به 0.6 درصد کاهش می دهد و تولید سرانه 0.3 درصد کاهش می یابد. این "تعریف فنی رکود جهانی" را برآورده می کند.


به گزارش فولاد ایران، نگرانی حتی بیشتر در بلندمدت کاهش قابل توجه نرخ رشد سرمایه گذاری در بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه است. کوسه گفت: "با این نرخ رشد سرمایه‌گذاری، هیچ ارتقای در نرخ تولید اقتصادی نخواهید داشت و رویارویی با چالش های تغییرات آب و هوایی، فقر و سیستم های بهداشتی و آموزشی ناکافی به سادگی غیرممکن خواهد بود."


منبع: فایننشال تایمز

۲۱ دی ۱۴۰۱ ۱۲:۲۵
تعداد بازدید : ۱۹۵
کد خبر : ۶۴,۱۷۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید