به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

2022 پنجمین سال گرم تاریخ

پایگاه خبری فولاد ایران – بر اساس برنامه رصد زمین اتحادیه اروپا، با میانگین دمای جهانی تقریباً 1.2 درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن، سال گذشته پنجمین سال گرم ثبت شده بود. سرویس تغییرات آب و هوایی کوپرنیک در دور سالانه خود دریافت که اروپا با وجود حضور برای سومین سال متوالی پدیده لا نینا که دارای اثر خنک کننده است، گرم ترین تابستان خود را ثبت کرد.


به گفته سامانتا برگس، معاون مدیر کوپرنیک، "نشانه های اولیه حاکی از ضعیف شدن لانینیا است." اگر این اتفاق بیفتد، تأثیرات سرکوب کننده دما که اغلب لانینا با آن همراه است، در سال 2023 وجود نخواهد داشت.


کوپرنیک گفت داده ها نشان می دهد که غلظت گازهای گلخانه ای آلاینده دی اکسید کربن و متان در اتمسفر به بالاترین حد خود در رکورد ماهواره ای در سال 2022 رسید. حوادث آب و هوایی شدید از جمله سیل، آتش سوزی و موج گرما در سال گذشته جوامع را در سراسر جهان ویران کرد. پاکستان از سیل فاجعه بار متحمل خسارت شد، در حالی که بریتانیا در تابستان به رکورد بیش از 40 درجه سانتیگراد رسید و اروپا، چین و ایالات متحده از خشکسالی همزمان در اواسط سال رنج بردند. در همین حال، پایان سال، سرمای شدیدی را برای آمریکای شمالی و دمای غیرفصلی گرم در بسیاری از اروپا به ارمغان آورد.


دانشمندان هشدار داده اند که با هر کسری از درجه گرم شدن هوا، انتظار می رود که تغییرات شدید آب و هوایی مکرر و شدیدتر شوند.


توافق پاریس کشورها را متعهد می کند که برای محدود کردن گرمایش به 1.5 درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن تلاش کنند. اما برنامه‌های ملی کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای جهان را در مسیری قرار می‌دهد که تا سال 2100 بین 2.4 تا 2.6 درجه سانتیگراد گرم شود.


بر اساس گزارش کوپرنیک، دمای اروپا در 30 سال گذشته بیش از دو برابر میانگین جهانی افزایش یافته است. این افزایش تا حدی به دلیل نزدیکی این قاره به قطب شمال است که تقریباً چهار برابر سریعتر از میانگین جهانی گرم می شود.


سوزان دروگه، رئیس حفاظت از آب و هوا در UBA، آژانس محیط زیست آلمان، گفت: "خشکسالی، آتش سوزی و موج گرما در صورتی که کشورهای توسعه یافته انتشار گازهای گلخانه ای خود را به سرعت و به شدت کاهش دهند، قابل مهار است."


به گزارش فولاد ایران، قیمت های بالای جهانی گاز باعث افزایش استفاده از زغال سنگ با آلودگی شدیدتر شده است و این خبر وحشتناکی برای آب و هوای جهان است و نیاز فوری به همکاری جهانی را برجسته می‌کند.


منبع: فایننشال تایمز

۲۴ دی ۱۴۰۱ ۱۳:۰۶
تعداد بازدید : ۱۹۱
کد خبر : ۶۴,۲۰۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید