به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

طلا، راه حل روشن تحریم‌های احتمالی

پایگاه خبری فولاد ایران – سیستم های مالی غرب دموکراتیک و شرق اقتدارگرا در بحبوحه اتهامات متقابل در حال فروپاشی هستند. این امر نقش بالقوه طلا را برای ذخایر ملی و معاملات گسترش می‌دهد. اصولگرایان سرمایه گذاری روی فلز زرد را بی بازده و بی فایده می دانند، اما بازار مخالف این عقیده است. استنباط اجتناب ناپذیر این است که کشورهایی که توسط به اصطلاح «ظلم دلار» به چالش کشیده شده اند، بی سر و صدا طلا می خرند تا جایگزین ارز خارجی در ذخایر یا برای اهداف دیگر شود.


در روسیه اکثر مؤسسات دولتی، بانک ها و بزرگان آن تحت تحریم ها هستند. چین همچنین در بحبوحه تنش‌ها بر سر تایوان در معرض محدودیت‌های تجاری فزاینده‌ای قرار دارد. چین و روسیه مقدار زیادی طلا از معادن خود دارند. همانطور که بری آیچنگرین، استاد اقتصاد برکلی در گزارشی اخیراً اشاره کرد، طلا جایگزین بسیار بدی برای دلار است.

وی خاطرنشان کرد، حمل یک میلیارد دلار طلا به شش کامیون 20 فوتی نیاز دارد. پرداخت از طریق سوئیفت مطمئنا آسان تر است. اما روسیه تا حد زیادی از یک سیستم بانکی بین المللی کنار گذاشته شده است. چین نیز مشتاق یافتن جایگزین‌هایی است. طلا به‌رغم وزنش به‌طور معمول در سراسر جهان جابجا می‌شود. یک اونس طلا با دیگری قابل تعویض است. بازار خرده فروشی بزرگی برای آن از طریق تجارت جواهرات وجود دارد. قیمت آن بی ثبات است، اما نه به اندازه ارزهای دیجیتال. طلا همچنین می تواند به راحتی فراتر از نظارت ایالات متحده نسبت به دلار معامله شود.


به گزارش فولاد ایران، افزایش ذخایر طلا، یک حرکت عملی برای روسیه و چین خواهد بود. استفاده از کالا به‌عنوان ارز مبادله‌ای، گسترش طبیعی این سیاست است، اما نشان‌دهنده تغییر از تحریم‌ها به شکست دادن آن‌ها است.


منبع: فایننشال تایمز

۲۶ دی ۱۴۰۱ ۱۳:۲۵
تعداد بازدید : ۴۱۸
کد خبر : ۶۴,۲۳۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید