به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

اقتصاد جهانی در یک نگاه

پایگاه خبری فولاد ایران – اقتصاددانان در وال استریت گرفته تا بانک جهانی به طور فزاینده ای معتقد هستند که در شرایطی که تورم چسبنده و نرخ های بهره بالاتر همچنان در جریان است، بیشتر نقاط جهان در سال 2023 در رکود اقتصادی قرار خواهد گرفت.


طبق نظر بانک مستقر در واشنگتن، تولید ناخالص داخلی جهانی (GDP) احتمالاً در سال 2023 تا 1.7 درصد افزایش خواهد یافت. این سومین عملکرد بد در حدود سه دهه اخیر پس از انقباضات سال های 2009 و 2020 خواهد بود.


بلومبرگ اکونومیکس رشد جهانی 2.4 درصدی را برای سال 2023 می بیند. بدون احتساب سال های بحرانی 2009 و 2020، این پایین ترین نرخ از سال 1993 است.


به گزارش فولاد ایران، تا کنون، دو اقتصاد بزرگ اروپا با افزایش رشد تولید ناخالص داخلی پایان سال در بریتانیا و آلمان توسط مصرف‌کنندگان، شگفت‌زده شده‌اند. در ایالات متحده، تورم کل به پایین ترین نرخ سالانه از اکتبر 2021 کاهش یافته است.
برخی از آخرین تحولات اقتصاد جهانی به شرح زیر است:


جهان
بانک جهانی پیش بینی های خود را برای رشد بیشتر کشورها و مناطق کاهش داد و هشدار داد که شوک های نامطلوب جدید می تواند اقتصاد جهانی را وارد رکود کند. این بانک که همچنین برآوردهای رشد خود را برای سال 2024 کاهش داد، گفت که تورم مداوم و نرخ های بهره بالاتر از جمله دلایل اصلی این روند هستند.
پس از شوک های سال 2022، رکود برای بخش های بزرگی از جهان در سال 2023 یک امر مطمئن به نظر می رسد. بانک‌های مرکزی هنوز از مبارزه با تورم دست برنداشته‌اند، زیرا اوج نرخ بهره هنوز در بیشتر اقتصادها در راه است. سیاستگذاران رومانی، صربستان، کره جنوبی و پرو هفته گذشته نرخ ها را افزایش دادند.


اروپا
دو اقتصاد بزرگ اروپا موفق شدند رکود سه ماهه چهارم را دور بزنند و انتظارات را به چالش بکشند و امید به موفقیت های مشابه در سراسر جهان پیشرفته را ارائه دهند. بر اساس برآوردهای رسمی تولید ناخالص داخلی، روند هزینه های مصرف، هم آلمان و هم بریتانیا را تقویت کرد.
دولت امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، طرحی را برای افزایش تدریجی حداقل سن بازنشستگی فرانسه از 62 به 64 سال تا سال 2030 ارائه کرد. دولت گفته است که طولانی‌تر کردن کار فرانسوی‌ها برای افزایش نرخ اشتغال نسبتاً پایین در میان سالمندان و جلوگیری از کسری‌های مداوم در سیستمی که با کمک‌های کارگران تامین می‌شود، ضروری است.


آمریکا و کانادا
تورم در ماه دسامبر به کندی ادامه داد و شواهدی وجود دارد که فشارهای قیمتی به اوج خود رسیده است. این فدرال رزرو ایالات متحده را در مسیر کاهش سرعت افزایش نرخ بهره قرار داده است. شاخص کل قیمت مصرف کننده نسبت به ماه قبل 0.1 درصد کاهش یافت و هزینه های انرژی ارزان تر اولین کاهش را در 2 سال و نیم گذشته ایجاد کرد.
بزرگ‌ترین شهرهای کانادا بزرگ‌تر و گران‌تر می‌شوند و صدها هزار نفر را مجبور به جستجوی مسکن مقرون‌به‌صرفه در جاهای دیگر می‌کند. تورنتو، بزرگترین مرکز شهری کشور، نزدیک به 100000 نفر را در یک دوره یک ساله تا اول جولای ترک کردند، در حالی که در مونترال و ونکوور به ترتیب حدود 35000 و 14000 نفر آنجا را ترک کردند.


آسیا
ناظران بانک مرکزی ژاپن می بینند که تغییر سیاست خیلی زودتر از آنچه قبلا تصور می شد، به دنبال تعدیل های غافلگیرکننده در دسامبر رخ می دهد.
پس از یک انقباض تقریباً قطعی در سال 2022 برای سومین بار از سال 2019، اقتصاد هنگ کنگ در سال 2023 قوی تر خواهد شد و حتی ممکن است برای اولین بار در بیش از یک دهه گذشته سریعتر از اقتصاد مرکز مالی رقیب سنگاپور، رشد کند.
انتظار می‌رود که مصرف نفت چین در سال 2023 به رکورد برسد، زیرا بزرگترین واردکننده جهان کووید صفر را پشت سر گذاشته است. این امر چشم‌انداز تقاضای جهانی را تقویت کرده و به بهبود قیمت‌ها کمک می‌کند.


بازارهای نوظهور
قیمت مصرف کننده برزیل در ماه دسامبر بسیار بیشتر از حد انتظار افزایش یافت. بانک مرکزی نرخ بهره خود را بالا نگه داشته و هشدار می دهد که برنامه های کاهش قوانین مخارج عمومی می تواند بر تورم فشار بیاورد.
کسری تجاری چین با روسیه در سال 2022 به رکورد 38 میلیارد دلار آمریکا (50 میلیارد دلار سنگاپور) رسید، زیرا قیمت جهانی انرژی در پی حمله روسیه به اوکراین افزایش یافت. دومین اقتصاد بزرگ جهان در سال 2022 به ارزش 114.1 میلیارد دلار کالا از روسیه خریداری کرد که نسبت به سال قبل 44 درصد افزایش داشت.


منبع: بلومبرگ

۲۶ دی ۱۴۰۱ ۱۳:۲۸
تعداد بازدید : ۴۱۷
کد خبر : ۶۴,۲۳۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید