به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

نکات قابل توجه اقتصاد چین

پایگاه خبری فولاد ایران – دفتر ملی آمار چین در روز سه‌شنبه آنچه را که احتمالاً سومین تخمین ناامیدکننده متوالی آن برای رشد سه ماهه خواهد بود، منتشر خواهد کرد، زیرا دومین اقتصاد بزرگ جهان از رشد سالانه 5.5 درصدی دولت که پایین‌ترین رقم در دهه‌های اخیر است، فاصله دارد.


به گزارش فولاد ایران، اقتصاد چین در سه ماهه دوم از انقباض اجتناب کرد و رشد سالانه 0.4 درصدی را ثبت کرد و در سه ماهه سوم 3.9 درصد رشد کرد. قرائت سه ماهه چهارم به دلیل قرنطینه های گسترده در دوره اکتبر تا دسامبر و به دنبال آن اعتراضات مردمی، به تعویق افتاد. نکات قابل توجه در این راستا این است که:


1.    احتمال صعودی شدن اقتصاد چین در سال جاری پس از کووید صفر چقدر است؟ از منظر اقتصادی، سرمایه‌گذاران و بازارها بیشتر بر چشم‌اندازهای بسیار روشن‌تر امسال نسبت به ناامیدی‌های سال گذشته تمرکز خواهند کرد. بانک جهانی رشد سالانه 2.7 درصدی را برای اقتصاد چین در سال 2022 پیش‌بینی می‌کند و پس از آن در سال جاری رشد 4.3 درصدی را برای اقتصاد چین پیش‌بینی کرده است.


2.    آیا تیم جدید شی، رشد را بر به حداقل رساندن ریسک اولویت خواهد داد؟ برای تقریبا یک دهه، معاون نخست وزیر، لیو هه، تزار اقتصادی بازنشسته چین و معتمد نزدیک شی، بر مهار خطرات مالی، حتی به قیمت آسیب رساندن به موتورهای اقتصادی سنتی مانند بخش‌های دارایی و فناوری تاکید کرده است. نخست‌وزیر آینده چین، لی چیانگ، حامی شی، اکنون فرصتی برای جبران این عدم تعادل و احیای اقتصاد دارد. سیگنال‌های اخیر مقامات ارشد حزب کمونیست، از جمله بازدید کادرهای سطح بالا از دو شرکت جک ما، علی‌بابا و گروه آنت، نشان می‌دهد که سرکوب دو ساله آنها در بخش فناوری سرانجام به پایان می‌رسد.


3.    آیا تلاش ها برای تقویت بخش املاک اثر مورد نظر خود را دارد؟ دولت شی می‌خواهد از احیای مصرفی حمایت کند تا اینکه سرمایه‌گذاری‌های اعتبار محور و در نهایت ناپایدار دیگری را آزاد کند. اما اگر کاهش طولانی مدت بخش املاک، منبع اکثر ثروت خانوارها، تثبیت نشود، بعید است. فروش سالانه املاک از سه ماهه دوم سال 2021 افزایش نداشته است و در سه ماهه دوم سال گذشته بیش از 50 درصد کاهش یافته است. در هفته های اخیر، مقامات مالی بی سر و صدا محدودیت های اهرمی را که برای کاهش مواجهه بانک ها با این بخش اعمال شده بود، کاهش داده اند.


4.    آیا رونق صادرات به پایان رسیده است؟ بر حسب دلار آمریکا، صادرات چین در ماه اکتبر سالانه 0.3 درصد کاهش یافت که اولین کاهش از مراحل اولیه همه‌گیری در سال 2020 بود. کاهش ماه‌های نوامبر و دسامبر، به ترتیب 8.7 درصد و 9.9 درصد، حتی بیشتر بود. تقاضای مصرف کنندگان خارج از کشور، که از اقتصاد چین از طریق همه گیری حمایت می کرد، ضعیف شده و بعید است که به زودی بهبود یابد. این امر کاهش بیکاری بالای جوانان را که از 12.3 درصد به 17.1 درصد طی دو سال گذشته افزایش یافته است، برای دولت دشوارتر خواهد کرد.


5.    آیا جمعیت چین به اوج رسیده است؟ یک تهدید بلندمدت برای رونق اقتصادی چین، روند کاهشی سریع جمعیت آن است. اگر این روند نتواند کاهش یابد، امیدهای این کشور برای پیشی گرفتن از ایالات متحده به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان، از بین خواهد رفت. چین 10.62 میلیون تولد و 10.14 میلیون مرگ را در سال 2021 ثبت کرد که این کشور را در آستانه اولین کاهش سالانه جمعیت خود از زمان قحطی بزرگ پیش رو قرار داد. این خطر با افزایش مرگ و میر ناشی از کووید در سراسر کشور در ماه گذشته تشدید خواهد شد.


منبع: فایننشال تایمز

۲۷ دی ۱۴۰۱ ۱۳:۵۷
تعداد بازدید : ۴۶۵
کد خبر : ۶۴,۲۵۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید