به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

لیتیوم، پرنوسان ترین کومودیتی یک دهه اخیر

لیتیوم، پرنوسان ترین کومودیتی یک دهه اخیر

 

پایگاه خبری فولاد ایران – قیمت کومودیتی ها همیشه پر نوسان بوده است، اما در سال 2022، بازارهای فلزات و معادن به سطوح جدیدی از تلاطم رسیدند، زیرا همه‌گیری کرونا در چین، جهان توسعه‌یافته را با تورم مواجه کرد و جنگ اوکراین بازار جهانی انرژی را تحت تأثیر قرار داد.


در این بین سال 2022 دومین سال متوالی بود که لیتیوم بهترین عملکرد را در بین 15 کومودیتی برتر داشت. این فلز مورد استفاده در تولید باتری سال 2022 پس از جهش خیره کننده 442.8 درصدی در سال قبل، 72.5 درصد دیگر افزایش یافت.


به گزارش فولاد ایران، تقاضای فزاینده خودروهای برقی و بازار ذخیره انرژی دلایل افزایش چشمگیر قیمت لیتیوم در دهه اخیر بوده است، اما بیشتر نوسانات آن به دلیل اندازه بازار آن است.


با وجود این رشد سرسام آور، طبق داده های استرالیا، انتظار می رود تولید لیتیوم به تنها 915000 تن برسد. در حالی که سنگ آهن به تنهایی بیش از 1.3 میلیارد تن داد و ستد  داراست.


در این بین بازار طلا از سال 2012 تاکنون کمترین نوسانات را داشته است، که گواه عمق بازار این فلز گرانبها است. اما حتی طلا نیز سرمایه‌گذاری آسانی نیست سال گذشته نوسان قیمت بیش از 400 دلار در هر اونس را شاهد بود.


منبع: mining.com
ترجمه: مونا تابان

۲۷ دی ۱۴۰۱ ۱۴:۰۵
تعداد بازدید : ۵۱۰
کد خبر : ۶۴,۲۶۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید