به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

خوش بینی محتاطانه اوپک نسبت به تقاضای جهانی نفت در سال 2023

پایگاه خبری فولاد ایران – هیثم الغیس دبیرکل اوپک در مصاحبه ای با تلویزیون بلومبرگ روز سه شنبه گفت نشانه هایی از خوش بینی محتاطانه در مورد بهبود اقتصاد و تقاضای نفت ظاهر شده است. این خوش‌بینی ناشی از کاهش محدودیت‌های کووید در چین و بازگشایی مرزهای آن در اوایل ماه جاری است.


به گزارش فولاد ایران، بازگشایی چین در هفته‌های اخیر باعث افزایش قیمت‌های نفت شده است، اگرچه تأثیر کاهش محدودیت‌ها ممکن است بلافاصله در افزایش تقاضای نفت به دلیل افزایش تعداد موارد کووید پس از کنار گذاشتن کووید صفر، بلافاصله احساس نشود.


طبق برآورد ها، انتظار می رود مصرف نفت چین در سال جاری 800 هزار بشکه در روز افزایش یابد و به رکورد 16 میلیون بشکه در روز برسد. به گفته بسیاری از تحلیلگران، پس از خروج اولیه موج کووید پس از لغو سخت‌ترین محدودیت‌ها، تقاضای نفت چین از سه ماهه دوم به بعد افزایش می‌یابد و همچنین تقاضای جهانی نفت را برای امسال افزایش می‌دهد.


به گفته الغیس از اوپک، چشم انداز خوش بینانه تر تقاضا برای چین تا حدی نگرانی ها در مورد اقتصادهای توسعه یافته را خنثی می کند، جایی که افزایش نرخ بهره می تواند منجر به رکود شود.


دبیر کل اوپک به بلومبرگ گفت، این کارتل مصمم است هر کاری را که لازم است انجام دهد تا بازار نفت را در سال 2023 متعادل نگه دارد.


تحلیلگران انتظار دارند که اوپک و گروه بزرگتر اوپک پلاس، در صورتی که رکودها باعث کاهش بیشتر نفت شود، از کف 80 دلاری در هر بشکه قیمت نفت دفاع کنند.


اولین نشست اوپک پلاس برای سال جاری در اوایل فوریه برگزار می‌شود، اما برخی از تحلیلگران انتظار دارند که این گروه منتظر بماند تا ببیند تحریم اتحادیه اروپا بر واردات محصولات نفتی روسیه، که از 5 فوریه اعمال می‌شود، چه میزان بازارها را مختل می‌کند.


منبع: بلومبرگ

۲۸ دی ۱۴۰۱ ۱۳:۱۹
تعداد بازدید : ۳۵۲
کد خبر : ۶۴,۲۸۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید