به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

احتمال افزایش تورم با بازگشایی چین

پایگاه خبری فولاد ایران – رئیس بانک مرکزی اروپا روز جمعه گفت: "تصمیم چین برای بازگشایی اقتصاد خود باعث افزایش تورم در اروپا می شود زیرا هر دو برای انرژی بیشتر رقابت می کنند."


این هفته در مجمع جهانی اقتصاد در داووس، سوئیس، بحث های گسترده ای در مورد اینکه آیا تصمیم پکن برای پایان دادن به سیاست صفر کووید، تورم کم یا بیش به همراه خواهد داشت، وجود داشت.


از یک طرف، برخی استدلال می‌کنند که چون زنجیره‌های تامین در حال بازسازی هستند، بازگشایی ممکن است برخی از فشارهای تورمی را که اروپا در ماه‌های اخیر با آن مواجه شده کاهش دهد. از سوی دیگر، برخی دیگر خاطرنشان می کنند که چین انرژی بیشتری مصرف خواهد کرد و این بر فشارهای تورمی مداوم خواهد افزود.


کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی منطقه یورو، در میان گروه دوم قرار دارد.


او اظهار می کند: "بازگشایی چین چیزی است که بیشتر برای چین مثبت خواهد بود، اما فشار تورمی بر بسیاری از ما خواهد داشت."


آژانس بین‌المللی انرژی هشدار داده است که شرکت‌های اروپایی ممکن است با هزینه‌های بالاتری برای خرید گاز طبیعی در سال جاری مواجه شوند زیرا رقابت بیشتری برای این کالا وجود خواهد داشت.


تورم یکی از بزرگترین چالش‌های شهروندان اروپایی در سال گذشته بوده است که عمدتاً ناشی از افزایش قبوض انرژی بوده است.


به گزارش فولاد ایران، بانک مرکزی اروپا در طول سال 2022 چهار بار نرخ بهره را افزایش داد و نرخ سپرده خود را به 2 درصد رساند. بانک مرکزی در ماه دسامبر اعلام کرد که در سال 2023 نرخ ها را افزایش خواهد داد تا به تورم بسیار بالا رسیدگی کند.


داده های اخیر نشان می دهد که نرخ تورم کل کاهش یافته است، حتی اگر بالاتر از هدف 2 درصدی بانک مرکزی اروپا باقی بماند.


بر اساس آمارهای اولیه، تورم دسامبر در منطقه یورو به 9.2 درصد رسید. این دومین کاهش متوالی ماهانه افزایش قیمت در سراسر منطقه یورو بود.


منبع: CNBC

۱ بهمن ۱۴۰۱ ۱۳:۲۰
تعداد بازدید : ۲۳۳
کد خبر : ۶۴,۳۱۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید