به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

احتمال ادامه افزایش نرخ بهره در سطح جهان

پایگاه خبری فولاد ایران – به گفته رئیس صندوق بین المللی پول، با وجود خوش بینی محتاطانه در میان اقتصاددانان و رهبران کسب و کار مبنی بر اینکه کاهش تورم به معنای پایان بدترین بحران سال گذشته است، اما اقتصاد جهان همچنان در یک نقطه چسبنده قرار دارد.


کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول، روز جمعه گفت که شرایط در اقتصاد جهانی از آنچه چند ماه پیش به نظر می‌رسید، بهتر است، اما درد بیشتری ممکن است در راه باشد.


جورجیوا در نشستی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس، سوئیس، گفت که افزایش نرخ بهره توسط اقتصادهای بزرگ جهان می‌تواند بیکاری را افزایش دهد، وضعیتی که دولت‌های با کمبود نقدینگی به سختی می‌توانند به طور مناسب به آن واکنش نشان دهند.


سال گذشته، اکثر بانک‌های مرکزی جهان، از جمله فدرال رزرو ایالات متحده و بانک مرکزی اروپا، افزایش شدید نرخ‌های بهره را در تلاشی برای کنترل تورم سرسام‌آور آغاز کردند که عمدتاً ناشی از حمله روسیه به اوکراین بود که قیمت‌های انرژی را افزایش داد.


روسای صندوق بین‌المللی پول و بانک مرکزی اروپا هشدار دادند که بازگشایی اقتصاد چین به دنبال کنار گذاشتن سیاست سخت‌گیرانه‌اش برای مقابله با کووید صفر، تهدیدی برای افزایش قیمت کالاها از جمله نفت و گاز طبیعی است، زیرا تقاضا در اواخر سال جاری افزایش می‌یابد. این می تواند بر رشد جهانی تأثیر بگذارد.


با این حال، اقتصاددانان و رهبران تجاری در هفته‌های اخیر نشان داده‌اند که اقتصاد جهان ممکن است در نقطه عطف امیدوارکننده‌ای قرار داشته باشد.


به گزارش فولاد ایران، تورم در ایالات متحده و اروپا رو به کاهش است، تنگناهای زنجیره تامین کاهش یافته و از خطر سهمیه بندی انرژی در اروپا در زمستان امسال جلوگیری شده است. بازگشایی چین به بازارهای شناور در آسیا کمک کرده است.


لاگارد گفت که اقتصادها از حالت دفاعی به حالت رقابتی در حال حرکت هستند.


منبع: CNN

۱ بهمن ۱۴۰۱ ۱۳:۲۰
تعداد بازدید : ۲۴۷
کد خبر : ۶۴,۳۱۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید