به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

آیا چین می تواند بحران املاک خود را برطرف کند؟

پایگاه خبری فولاد ایران – چشم انداز فروش بلندمرتبه های پراکنده در امتداد ساحل در هایانگ، یک شهر کوچک ساحلی، بسیار ناچیز است. شرکت گاردن، که بزرگترین توسعه دهنده املاک چین از نظر فروش است، تعداد کمی از این آپارتمان ها را فروخته است. تعداد انگشت شماری از برج ها تا حدی ساخته شده اند، اما آن نیز تقریباً خالی هستند. شکست این شرکت در فروش خانه‌ها زمانی آشکار شد که سود آن در نیمه اول سال 2022 تقریباً از بین رفت.


گاردن تنها توسعه دهنده چینی نیست که با چنین مشکلاتی روبرو شده است. حجم زمین فروخته شده در سراسر کشور در سال 2022 به میزان 24 درصد کاهش یافت که بزرگترین رکود از زمان موجود شدن داده ها در سال 1992 است. سرمایه گذاری در ملک 10 درصد در سال نسبت به سال کاهش یافته است که اولین کاهش در این سابقه است.


اورگراند، بدهکارترین توسعه‌دهنده جهان، که در سال 2021 سقوط کرد، هنوز برنامه بازسازی را که قرار است در ماه ژوئیه می‌رسید، ارائه نکرده است. این کاهش فعالیت برای اقتصاد چین فاجعه بار بوده است که حدود یک پنجم تولید ناخالص داخلی اش را از این بخش به دست می آورد.


مقامات کشور در حال حاضر در حال طراحی مجدد سیاست در مقیاس وسیع هستند. دولت رویکرد کووید صفر خود را در قبال همه‌گیری رها کرده است، در حالی که به طور همزمان پایان سرکوب شرکت‌های فناوری را نشان می‌دهد.


به گزارش فولاد ایران، سیاستگذاران نیز در تلاش برای نجات بخش املاک هستند. پس از دو سال از اجبار توسعه‌دهندگان به اهرم‌زدایی، که ده‌ها نفر را به عدم پرداخت بدهی‌ها سوق داد، اکنون تنظیم‌کنندگان بسیاری از این اقدامات را به امید احیای بازار کنار می‌گذارند. این امر باعث شده تا میزانی از خوش بینی ایجاد شود.


محتوای دقیق اصلاحات دولت همچنان مبهم است. در 13 ژانویه، مقامات پیش‌نویس برنامه 21 ماده‌ای را تهیه کردند که هدف آن تأمین نقدینگی برای توسعه‌دهندگان «کیفیت خوب» است. اما هیچ تعریف روشنی از کیفیت خوب ارائه نشده است. این طرح همچنین بانک‌های سیاست‌گذاری را به اعطای وام برای پروژه‌های متوقف شده و مدیران دارایی‌های دولتی برای اعطای اعتبار برای ادغام و تملک سوق می‌دهد. به بانک‌های تجاری که از املاک عقب‌نشینی کرده‌اند، گفته شده است که دوباره شروع به وام دادن به توسعه‌دهندگان مطمئن کنند.


مقامات محلی نرخ های وام مسکن را کاهش داده اند و بسیاری از آنها اکنون در پایین ترین سطح خود قرار دارند.


عدم کاهش قیمت نشان می‌دهد که تقاضا برای املاک در مکان‌های خوب در حال افزایش است. اما تعداد کمی از سرمایه گذاران خارجی توسط این طرح دولت تشویق شده اند.


از طرفی تحلیلگران معتقدند که بودجه بیش از حد باعث احیای مشکلات قدیمی مازاد عرضه می شود و این در زمانی است که جمعیت چین شروع به کاهش می کند. جی پی مورگان، تخمین می زند که نرخ خانه های خالی در سال گذشته در بزرگترین شهرهای چین به 7 درصد و در شهرهای درجه دوم به 12 درصد رسیده است که بسیار بالاتر از میانگین جهانی است. حدود 70 درصد از خانه های فروخته شده از سال 2018 توسط افرادی خریداری شده اند که در حال حاضر حداقل یک خانه دارند.


اگر دولت در نهایت پول زیادی را برای نجات این سرمایه‌گذاری بریزد، می‌تواند منجر به موج دیگری از مازاد و پروژه‌های خالی بیشتر شود.


منبع: اکونومیست

۵ بهمن ۱۴۰۱ ۱۳:۲۳
تعداد بازدید : ۷۸
کد خبر : ۶۴,۳۷۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید