به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

لزوم تصمیم قطعی و فوری در مورد سقف بدهی ایالات متحده

پایگاه خبری فولاد ایران – یک نکول از سوی دولت ایالات متحده می تواند اثرات فاجعه باری بر اقتصاد داخلی و جهانی داشته باشد.


به گزارش فولاد ایران، دولت ایالات متحده در هفته گذشته، در 19 ژانویه، به سقف استقراض خود رسید که منجر به نگرانی های اقتصادی جدید در زمانی شد که بیشتر کشورها انتظار کاهش رشد اقتصادی را دارند. دولت ایالات متحده قبلاً اجرای اقداماتی را برای جلوگیری از هرگونه نکول آغاز کرده است که می تواند تأثیرات فاجعه باری بر اقتصاد داخلی و جهانی داشته باشد.


اما موضوع سقف بدهی و چرایی اهمیت آن چیست.


حد بدهی که به عنوان سقف بدهی نیز شناخته می شود، محدودیت قانونی برای مقدار پولی است که خزانه داری ایالات متحده می تواند در قالب اوراق بهادار، از جمله قبوض و اوراق قرضه پس انداز، برای تامین مالی عملیات جاری فدرال وام بگیرد. این ممکن است شامل هزینه های دولت برای تأمین اجتماعی و مزایای درمانی، یا پرداخت حقوق و انجام سایر تعهدات مالی باشد.


بر اساس قانون اساسی ایالات متحده، تنها کنگره مجاز به تعیین مبلغی است که ایالات متحده می تواند وام بگیرد.


بدهی ایالات متحده در 19 ژانویه به این سقف رسید و نگرانی‌هایی را در میان رهبران شرکت‌ها از یک بن‌بست سیاسی بالقوه که می‌تواند به بازارها کاهش پیدا کند و ناآرام کند، افزایش داد. ایالات متحده در 20 سال گذشته حداقل 20 بار به دلیل مجموعه ای از اقدامات، از جمله کاهش هزینه ها یا کاهش مالیات و درآمدهای کمتر در طول بحران های مختلف اقتصادی، به محدودیت های بدهی نزدیک شده است.


تا کنون، کنگره اقدامات مختلفی را برای مقابله با این وضعیت انجام داده است. یا محدودیت بدهی را افزایش داده تا امکان افزایش استقراض فدرال را فراهم کند یا از سال 2013، به طور موقت محدودیت بدهی را به حالت تعلیق درآورده است.


در روزی که ایالات متحده به سقف بدهی رسید، جانت یلن، وزیر خزانه داری به رهبران کنگره گفت که دولت اقدامات مدیریت پول نقد «فوق العاده» را آغاز کرده است که تا 5 ژوئن ادامه خواهد داشت و تا آن زمان نکول را به تأخیر می اندازد. برخی از اقدامات فوری برای کاهش بدهی شامل تعلیق سرمایه گذاری در صندوق بازنشستگی و از کار افتادگی خدمات کشوری (CSRDF) و صندوق مزایای سلامت بازنشستگان خدمات پستی (PSRHBF) است.


اما در حالی که دموکرات‌های حاکم کنترل سنا را در دست دارند، جمهوری‌خواهان اکنون اکثریت مجلس نمایندگان را در اختیار دارند و از موضوع سقف بدهی به عنوان یک معامله سیاسی استفاده کرده و خواستار کاهش «هزینه‌های غیر مسئولانه» شده‌اند. این در حالی است که دموکرات‌ها به رهبری جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا معتقدند که افزایش سقف بدهی «غیرقابل مذاکره» است.


بن بست سیاسی طولانی مدت در مورد این موضوع پیامدهایی بر احساسات سرمایه گذاران و مصرف کنندگان خواهد داشت، به ویژه اگر ایالات متحده وارد رکود شود. کاهش هزینه ها در چنین سناریویی می تواند اقتصاد را سریعتر به سمت رکود سوق دهد.


این موضوع در حال حاضر نگران کننده است، زیرا بانک مرکزی، فدرال رزرو ایالات متحده، نرخ بهره را به شدت افزایش داده است تا تقاضا را کاهش دهد تا تورم را کنترل کند.


ایالات متحده به یک تصمیم زودهنگام در مورد افزایش سقف بدهی نیاز دارد زیرا هرگونه تاخیر عواقب فوری خواهد داشت. بنابراین بسیار مهم است که کنگره برای افزایش یا تعلیق سقف بدهی به موقع اقدام کند. اکثر ذخایر ارزی جهان به دلار آمریکا نگهداری می‌شود و اگر آمریکا بدهی خود را نپردازد، احتمالاً ارزش دلار در برابر سایر کشورها تقویت می‌شود و اثرات موجی در سایر نقاط جهان ایجاد می‌کند.


منبع: الجزیره

۸ بهمن ۱۴۰۱ ۱۳:۳۶
تعداد بازدید : ۴۶۳
کد خبر : ۶۴,۳۹۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید