به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

تهدید جدید روابط آمریکا و چین

پایگاه خبری فولاد ایران – در هفته‌های اخیر تنش بین چین و آمریکا آرام شده است. ترس از جنگ بر سر تایوان، اگرچه هنوز هم وجود دارد، اما از زمان دیدار جو بایدن و شی جین پینگ، روسای جمهور آمریکا در بالی در ماه نوامبر و توافق بر سر از سرگیری گفت وگوهای سطح بالا، از جمله تغییرات آب و هوا، کاهش یافت.


اما اکنون یک چالش جدید برای این تلاش ها به شکل کمیته کنگره ای جدید به رهبری جمهوری خواهان در حال ظهور است که بسیاری از زمینه های تفرقه انگیز روابط چین و آمریکا را بررسی خواهد کرد. کوین مک کارتی، رئیس جمهوری خواه جدید مجلس نمایندگان در 10 ژانویه، اندکی قبل از تصویب کمیته جدید با 365 رای موافق و 65 رای مخالف، به قانونگذاران گفت: "توافق دو حزبی در مورد پایان دوران اعتماد به چین کمونیست صورت گرفته است."


البته عصبانیت کنگره در مورد چین چیز جدیدی نیست و از زمان پیروزی کمونیست ها در سال 1949، موجی از آن به وجود آمده است.


در این راستا، کمیته منتخب چین برای انجام تحقیقات در مورد تقریباً هر جنبه ای از روابط بین آمریکا و چین طراحی شد که مسائلی که می‌تواند به آن بپردازد شامل فروش تسلیحات آمریکایی به تایوان، سرمایه‌گذاری در چین توسط صندوق‌های بازنشستگی آمریکایی، مالکیت چینی بر زمین‌های کشاورزی آمریکا و همچنین عملیات نفوذ سیاسی چین در آمریکا است.


این سازمان همچنین دارای یک رئیس خوش بیان و نسبتاً جوان، نماینده 38 ساله جمهوری خواه و افسر سابق اطلاعات تفنگداران دریایی با دکترای روابط بین الملل از دانشگاه جورج تاون است. در حالی که پرزیدنت بایدن در مورد اجتناب از جنگ سرد جدید با چین صحبت می کند، آقای گالاگر استدلال می کند که این جنگ در حال حاضر در جریان است و آمریکا باید اقدامات قانونی و اجرایی را برای پیروزی تسریع بخشد.


آقای گالاگر می‌گوید که اولویت اصلی رسیدگی به آنچه که به گفته او انبوهی از سلاح‌ها و تجهیزات نظامی به ارزش 18 تا 19 میلیارد دلار است که برای فروش به تایوان تایید شده اما هنوز تحویل داده نشده است، است. او می خواهد اولین جلسه استماع را برای شکل دادن به قانون سالانه مجوز دفاع ملی برگزار کند. او همچنین بارها خواستار ممنوعیت نرم افزار تیک تاک، اپلیکیشن رسانه‌های اجتماعی متعلق به چین یا فروش آن به یک نهاد آمریکایی شده است.


به گزارش فولاد ایران، درک همه اینها برای آقای شی سخت خواهد بود. با این حال، برای او یکی از بزرگترین خطرات این است که بیش از حد واکنش نشان دهد و بهانه بیشتری را به دست کنگره بدهد، در حالی که این نکته را نادیده می گیرد که بسیاری از کارهایی که کمیته انجام می دهد تئاتر سیاسی است. اگرچه مقامات چینی در هفته‌های اخیر لفاظی‌های خود را کاهش داده‌اند، اما مشخص نیست این مدت چقدر ادامه خواهد داشت.


برخی از کارشناسان چینی که به دولت مشاوره می دهند اکنون می ترسند که جمهوری خواهان در تلاش باشند تا سیاست چین را ربوده و این دو کشور را عمیق تر به رویارویی به سبک جنگ سرد سوق دهند. دونگ چونلینگ از مؤسسه روابط بین‌الملل معاصر چین که یک اتاق فکر مرتبط با وزارت امنیت دولتی چین است، می‌گوید، کمیته جدید به‌عنوان «سنگ‌پرتاب‌کننده» عمل می‌کند و هرگونه تلاش آقای بایدن برای همکاری با چین را تضعیف می‌کند. او پیش‌بینی می‌کند که با نزدیک‌تر شدن انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی آمریکا، سیاست‌های دو حزب آن در مورد چین احتمالاً به هم نزدیک می‌شوند و روابط با چین می‌تواند قربانی مبارزات سیاسی آمریکا شود.


این کمیته در واقع می تواند مدیریت روابط با چین را برای آقای بایدن دشوارتر کند. اگرچه دولت او نشانه‌ای از ملایم‌تر شدن موضع خود در مورد موضوعات کلیدی مانند تایوان یا تجارت فناوری نشان نمی‌دهد، اما می‌خواهد با چین برای ایجاد نرده‌های محافظ برای جلوگیری از درگیری همکاری کند. همچنین امیدوار است در زمینه‌های نگرانی جهانی، مانند کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و آماده‌سازی برای همه‌گیری احتمالی بعدی، همکاری کند. کمیته هیچ قدرت رسمی برای متوقف کردن چنین ابتکاراتی ندارد. اما جلسات آن بدون شک افکار عمومی را تحریک می کند و فضای مانور آقای بایدن را تنگ می کند.


منبع: اکونومیست

۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ۱۱:۳۸
تعداد بازدید : ۱۲۶
کد خبر : ۶۴,۴۳۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید