به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

دشمنان قدرتمند رشد اقتصاد جهانی

پایگاه خبری فولاد ایران – پس از سه سال پر هرج و مرج، سرمایه گذاران دلایل متعددی برای خوشحالی در مورد اقتصاد جهانی دارند. در آمریکا تورم در حال کاهش است و امیدها به فرود نرم را افزایش می دهد، که در آن رشد قیمت بدون رکود تحت کنترل قرار می گیرد. کائنات به اروپا لبخند زده است، جایی که یک زمستان عمدتاً گرم باعث کاهش شدید قیمت انرژی شد و اقتصاد چین که از سیاست مخرب کووید صفر شی جین پینگ رها شده است، در آستانه بازگشت است. بازارها شاد هستند. شاخص سهام اس اند پی 500 آمریکا از ابتدای سال تاکنون 5 درصد افزایش یافته و  ارزش سهام در اروپا و بازارهای نوظهور حتی بیشتر شده است.


اما افسوس که برای اعلام پایان مشکلات اقتصاد جهانی خیلی زود است. در آمریکا قیمت‌های مصرف‌کننده در ماه دسامبر کاهش یافت و تورم سالانه ممکن است امسال به دلیل ارزان‌تر بودن انرژی و کالاها به کمتر از 2 درصد برسد. با این حال، همانطور که رشد قیمت ها در حال کاهش است، رشد تولید ناخالص داخلی نیز کاهش می یابد. به گزارش فولاد ایران، خرده فروشی و تولید صنعتی در ماه دسامبر کاهش یافت و شاخص های اصلی تولید به شدت افت کرد که معمولاً نشان می دهد که رکود نزدیک است.

سالم ترین بخش اقتصاد بازار کار است. اما تقاضای داغ برای کارکنان کاملاً خبر خوبی نیست چراکه فدرال رزرو مطمئن شدن از مهار تورم را دشوارتر خواهد یافت.


بازارها انتظار دارند که با کاهش رشد، فدرال رزرو ظرف یک سال کاهش نرخ بهره را آغاز کند. اما اگر فدرال رزرو در مورد کاهش تورم به 2 درصد و حفظ آن جدی باشد، باید تا زمانی که رشد دستمزدها کاهش پیدا کند، نرخ ها را بالا نگه دارد، حتی اگر این امر باعث رکود شود.


اگر آمریکا با رکود مواجه شود، احتمالا اروپا را نیز با خود همراه خواهد کرد. علیرغم کاهش قیمت انرژی، منطقه یورو نیز مشکل تورمی اساسی دارد، همانطور که در افزایش رشد دستمزدها مشهود است. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، هشدار داده است که برخلاف انتظارات سرمایه‌گذاران، نرخ بهره باید به میزان قابل توجهی افزایش یابد.


دلار قوی‌تر تورم وارداتی را افزایش می‌دهد و کار بانک مرکزی اروپا را سخت‌تر می‌کند و در عین حال رشد را در بازارهای نوظهور کاهش می‌دهد.


پایان بیماری کووید صفر در چین احتمال از بین رفتن زنجیره تامین را کاهش داده است. با این حال، بازگشت آن برای بقیه جهان که مشکل تورم دارد، بی تاثیر نیست.

واردات اضافی چین سوخت بیشتری را به اقتصادهای بیش از حد گرم می افزاید. ذخایر گاز اروپا تا حدی پر است زیرا تقاضای چین برای گاز طبیعی مایع در سال 2022 20 درصد کمتر از حد معمول خود بود. تقاضا در حال حاضر به احتمال زیاد باز می گردد، که می تواند باعث افزایش مجدد قیمت ها در زمستان آینده شود. تنها زمانی که دشمنان دوقلوی بازارهای کار بیش از حد گرم و بحران انرژی شکست بخورند، اقتصاد جهان از بحران خارج خواهد شد.


منبع: اکونومیست

۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ۱۳:۱۷
تعداد بازدید : ۳۵۷
کد خبر : ۶۴,۴۷۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید